Baskijskie wariacje na temat dorsza
  
Baskijskie wariacje na temat dorsza

Jak powiadał pisarz i krytyk gastronomiczny Jose María Busca Isusi, w kwestii dorsza największym osiągnięciem Basków jest przekształcenie suchej i słonej deski w prawdziwą kulinarną delicję. Zabieram państwa w kulinarną podróż do Kraju Basków.

rs 2023 03 172716 731039

Suszony dorsz, czyli bacalao (czytaj: bakalao). Ryba niezwykle popularna i ceniona na całym świecie, suszona już przez wikingów. Ale to Baskowie udoskonalili technikę zasalania, ba, to dzięki tej praktyce mogli żeglować jeszcze dalej, bo ryba zasolona przed suszeniem miała dłuższy okres przydatności. 

Rybny rynek jak muzeum sztuki

Był czerwiec 2008 r., spędzałam wakacje w Kraju Basków na północy Hiszpanii. Wówczas pierwszy raz trafiłam do Mercado de La Ribera w Bilbao. To gigantyczne targowisko (10 tys. m kw.) zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa jako największych rozmiarów hala targowa Europy. Już sam budynek urzeka architekturą. Wybudowany nad brzegiem rzeki niczym statek przybity do portu, unosił się na wodzie na tle urokliwej starówki. Prawdziwa uczta nie tylko dla oka czekała na mnie jednak w środku. Istna feeria, prawdziwa kraina obfitości. Stoiska pełne świeżości, koloru i smaku. Warzywa, owoce, rośliny strączkowe, mięsa, sery (ach, te owcze sery!). Ale to, co sprawiło, że oniemiałam, to bogactwo ryb i owoców morza. Wiadomo – Baskowie zasłynęli jako wytrwali żeglarze i rybacy. Morszczuki, błękitki, tuńczyki i tuńczyki białe zwane bonito, makrele, skorpeny, sardele, halibuty, ostroboki, witlinki, włóczniki, sardynki, homary, langusty, krewetki, pąkle, pająki morskie, kraby, ostrygi, małże, kałamarnice… uff, aż zabrakło mi tchu. Wśród tej mozaiki kształtów, kolorów, zapachów zobaczyłam coś, co bardzo mnie zafrapowało: jedno stanowisko zaskakiwało swoją bezbarwnością i monotonnością. Było po brzegi wypełnione wyłącznie jednym produktem –...Małgorzata Kucaj. Absolwentka szkoły kulinarnej w Kraju Basków, tłumaczka języka hiszpańskiego. Polka mieszkająca w Hiszpanii od blisko 14 lat

Restauracja 3/2023, KUCHNIE ŚWIATA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail