Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaProwadzenie restauracji to nie żadna magia

2014-10-06

Jacy inwestorzy są zmorą gastronomii? A także o sukcesie i przyszłości, nie tylko stołecznej restauracji Blue Cactus, rozmawiamy z prezesem spółki nią zarządzającej Piotrem Grajewskim.

rs-2014-05-11

Restauracje przynoszą dochód najwyżej pięć lat. A Blue Cactus osiągnął w tym roku pełnoletniość. Zapytam, nie żartując, czemu dalej istniejecie?

Piotr Grajewski: Osiemnaście lat Blue Cactusa to wypadkowa pracy całego zespołu, którym kieruję. Mamy dobrze zaprojektowane miejsce, począwszy od rodzaju kuchni, wystroju, poprzez odpowiedź na oczekiwania konsumentów i na rynku oraz dynamiczne podejście do zmian. Dodatkowo zmaksymalizowana funkcjonalność przestrzeni, pozwalająca nią zarządzać, przestrzeń klubowa która pomaga generować obroty.

rs-2014-05-13

Jakie błędy popełniają restauratorzy?

Nie ma sztywnej reguły. Na pewno znacznie trudniej w tym sektorze osiągnąć sukces bez żadnego doświadczenia gastronomicznego, jedynie dysponując kapitałem. Jeżeli ktoś w swoim życiu zarobił pieniądze, to logiczne jest, że stara się zdywersyfikować portfel i często trafia na branżę gastronomiczną. Ale tak jak w każdym innym biznesie – zanim się zainwestuje, trzeba dobrze poznać jego realia.

rs-2014-05-12

Zatem co by pan doradził nowicjuszom?

Należy wnikliwie analizować przyczyny, dla których osiągnęliśmy sukces i nie uważać się za tak samo nieomylnych w zupełnie nowej dla nas branży. Tym bardziej, że gastronomia jest ryzykowna – wszyscy w niej pracujący o tym wiedzą. W Stanach Zjednoczonych 60 procent restauracji zamyka się przed upływem trzech lat. Tak duży rynek, ze sprzyjającym gastronomii stylem życia i popytem, a mimo wszystko taki duży odsetek porażek.

Z czego one wynikają?

Często z przypadkowości inwestorów, braku analizy potrzeb klientów, braku otwartości na zmiany i nowe wyzwania. Każdy, kto chce zostać restauratorem, powinien najpierw w tej branży popracować. Idealnie przez minimum rok, na różnych stanowiskach, od przysłowiowego zmywaka, poprzez kelnera, barmana i menedżera. Akurat miałem to szczęście, że moi wspólnicy, otwierając Blue Cactusa mieli o tym duże pojęcie i doświadczenie w branży. Na polskim rynku zachowywali się mimo to z dużą pokorą. Od początku wyznaczyli pożądany profil gościa, przewidzieli także organizację imprez indywidualnych i firmowych. I tak powstała komplementarna koncepcja miejsca. Lata 90. Upłynęły w Polsce pod znakiem wielkiego zwrotu ku przeróżnym pomysłom z USA, więc nasz koncept bardzo dobrze się przyjął. I niezależnie od kapryśnej mody, która często się zmienia, po kilku latach okazało się, że wszystkie nasze założenia były trafione.

To wyliczmy te punkty, które przyczyniły się do sukcesu.

Dobrze dobrany do potrzeb rynku profil miejsca, dobrze dobrana kuchnia pod kątem polskich smaków i oczekiwań. W tamtym okresie dosłownie pustynia; jeśli chodzi o konkurencję, funkcjonował jedynie Marriott i restauracja 99. A do zagospodarowania była masa ekspatów i ludzi biznesu, którzy nie mieli gdzie się spotkać. Także wielka pokora i kompetencja całego teamu, który projektował, a potem prowadził naszą restaurację. Przed oficjalnym otwarciem, przez cały proces pre-openingu testowaliśmy funkcjonalności przejść, mebli itp. Rozkład lokalu musi być niezwykle precyzyjnie...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
 • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
 • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
 • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
 • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
 • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
 • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
 • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 03
4/2019   Spis treści »
lipiec-sierpień
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora
  Warning: file_get_contents(https://graph.facebook.com/297276513669839/feed?access_token=523429247715089|6XpZEG9aSMSGo4VzbtiGEgb8UdA) [function.file-get-contents]: failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /0/fb/refresh-rs.php on line 20

  Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /0/fb/refresh-rs.php on line 25
Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności