(Nie)dostępne restauracje
 


(Nie)dostępne restauracje

Polacy coraz częściej jadają poza domem. Chodzimy do restauracji, bo chcemy się spotkać z rodziną i bliskimi, bo jest to pewnego rodzaju odskocznia od codziennego życia, bo… zwyczajnie nie chce nam się gotować. Wydaje się to proste i oczywiste, ale czy takie wyjście jest dla wszystkich możliwe?

rs 2017 04ac 31

  80 proc. barów i restauracji nie jest dostosowanych do obsługi klientów z niepełnosprawnością – mówi krytyk kulinarny i teatralny Maciej Nowak. – Mamy bowiem błędne koło: restauratorzy uważają, że to zbędny wydatek, bo klientów na wózkach jest niewielu, a osoby z dysfunkcją ruchową ograniczają wizyty w restauracjach, bo wiedzą, że będą tam miały kłopoty. Potwierdzają to opinie środowiska osób niepełnosprawnych. Na portalu Niepelnosprawni.pl przeprowadzono ostatnio sondę na ten temat. Spośród paruset czytelników serwisu 82,2 proc. zgadza się z opinią krytyka. Jedynie 8,9 proc. uważa inaczej, tyle samo nie ma zdania. Sytuacja jest bardzo trudna. Ale nie tylko w Polsce. Również w Niemczech i we Francji są z tym nieustające kłopoty. Problem jest dostrzegany, ale raczej jako utrudnienie w funkcjonowaniu i tak trudnego biznesu. W Polsce mieszka pięć milionów osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Ze statystyk unijnych wynika, że osoby niepełnosprawne stanowią aż 10 proc. obywateli Unii Europejskiej. Jeśli doliczymy do nich osoby starsze i rodziców z małymi dziećmi w wózkach, łatwo policzyć, z jakiej rzeszy klientów restauratorzy rezygnują co dnia. Największą przeszkodą dla osób z niepełnosprawnością są oczywiście bariery architektoniczne, które często wręcz uniemożliwiają korzystanie z restauracji. I choć polskie prawo budowlane nakazuje dostosowanie obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych, to nawet w lokalach zbudowanych zgodnie z przepisami osoby poruszające się na wózkach często napotykają liczne przeszkody. – Ponieważ przepisy budowlane w tej kwestii są jednoznaczne, gastronomicy obchodzą je, uzyskując zgodę na dopuszczenie do użytku bez udogodnień – wyjaśnia Maciej Nowak. – Część tych dopuszczeń pewnie jest uzasadniona, bo np. lokal znajduje się w pomieszczeniach dawnych, powstałych w czasach, gdy budowano bez troski o te kwestie. Ale również w nowych budynkach nie ma toalet dla niepełnosprawnych. I tego już nie rozumiem. Restauratorzy czy też meneżerowie lokali w ogóle nie widzą w tym problemu. Mówią, że jak będzie potrzeba, to wniosą klienta, a poza tym niepełnosprawni i tak nie przychodzą, więc nie ma potrzeby, aby w udogodnienia dla nich inwestować. 

Doradzają architektom i projektantom

Prezes Fundacji Integracja Piotr Pawłowski podkreśla, że dostępność architektoniczna to najbardziej podstawowy wymiar integracji społecznej osób z niepełnosprawnością. – Dostępność to nie tylko wybudowanie pochylni czy...Dorota bielkowicz

Restauracja 2/2017, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail