Cateringowe rewolucje
  w numerze

Cateringowe rewolucje

Catering to dla niektórych jedyny i wyłączny model biznesu, dla innych – dodatkowa, a zarazem równoległa działalność gastronomiczna. Musimy także wspomnieć o prężnie rozwijającej się branży cateringu dietetycznego. Rozmawiamy z liczącymi się na rynku cateringowym graczami o obecnej sytuacji w branży, trendach i wyzwaniach.

rs 2024 03 68747Kilka lat temu nastąpiła swoista rewolucja. Firmy cateringowe przeszły na model z pełną obsługą i planowaniem wydarzeń, a nie tylko dostarczaniem jedzenia i napojów, punkt ciężkości uległ przesunięciu. Dziś jedzenie nie jest już tylko centralnym elementem eventu, ale raczej częścią szerszej misji. Zwłaszcza przyglądając się trendom cateringowym, można odnieść wrażenie, że współczesny catering ma za zadanie zaspokoić wszystkie zmysły i oczekiwania gości, a nie tylko te smakowe.
– Catering w Polsce przeżywa dynamiczny rozwój. Coraz więcej firm i klientów indywidualnych decyduje się na korzystanie z usług cateringowych na różnego rodzaju wydarzeniach.

Branża ta notuje wzrost zainteresowania zarówno w segmencie korporacyjnym, jak i prywatnym. Co za tym idzie – zwiększa się również liczba firm cateringowych oferujących wyspecjalizowane usługi, co świadczy o rosnącej konkurencji i podnoszeniu standardów w tej branży – wyjaśnia Milena Białobrzeska, dyrektor sprzedaży w Royal Catering. Kto korzysta z cateringu?


Z tradycyjnego – głównie klient korporacyjny i biznesowy, ale także prywatny. Jednym z trendów, które zostały z branżą gastronomiczną i cateringową na dobre po COVID-19, są mikrowydarzenia. Coraz więcej klientów prywatnych, ale i korporacyjnych decyduje się na mniejsze wydarzenia, skupiające się na wysokiej klasy doznaniach kulinarnych dla małej grupy. Zamiast organizować duże przyjęcia ze standardowym bufetem, klienci wybierają kameralne spotkanie z sześciodaniową kolacją degustacyjną z pairingiem napojów.

Coraz częściej również prywatne uroczystości klientów są organizowane przez firmy cateringowe – zarówno w przestrzeniach eventowych rezerwowanych na tę okazję, jak i w ich własnych domach. Jubileusz 35-lecia powstania firmy Kręgliccy Restauracje i Catering zbiegł się z otwarciem nowej przestrzeni eventowo- wystawienniczej na warszawskiej Woli. Jak wyjaśnia Marcin Kręglicki, dotychczasowa baza w Fortecy w Parku Traugutta aż prosiła o przeniesienie ze względu na ograniczoną przestrzeń. Nowe miejsce to 1,5 tys. m kw. na parterze i otwarta przestrzeń z wydzieloną sceną, chilloutem i tarasem, stwarzająca komfort pracy dla zespołu przygotowującego dania cateringowe.

rs 2024 03 844296

– Klienci cateringowi to zwykle firmy, ale również osoby prywatne, które celebrują ważne wydarzenia. Za każdym jednak razem oczekiwania mogą być inne, a my musimy się do nich dostosować, szyjąc event na miarę. Catering nie stoi w miejscu i tak jak zmieniają się mody w restauracjach, tak i my wprowadzamy nowe dania, porcelanę, dekoracje, aranżację bufetów, aby zaskoczyć i zachwycić gości. Jednocześnie niezmiennie dbamy o smakowitość kulinariów i o sprawną obsługę – dodaje restaurator. 

Catering Anno Domini 2024

W dzisiejszych czasach firmy cateringowe starają się, aby każdy aspekt imprezy był tak samo doskonały jak jedzenie. To dzięki odpowiedniej atmosferze można przemówić do wszystkich tych zmysłów w sposób, który sprawi, że wydarzenie będzie wyjątkowe i niezapomniane. Od sztućców po kwiaty, od oświetlenia po nakrycie stołu, a nawet muzykę – wszystko powinno uzupełniać jedzenie, aby zapewnić jednolite ogólne wrażenia. Dlatego częścią cateringowej logistyki jest wywiad z klientem, jaki to ma być event, dla kogo przeznaczony oraz kiedy i gdzie się odbędzie.

Jednym z najprzyjemniejszych etapów planowania przyjęcia jest wybór palety kolorów. Wiele firm eventowych i związanych z designem spodziewa się, że w tym roku w centrum uwagi znajdą się monochromatyczne odcienie – a firmy cateringowe powinny wziąć to pod uwagę. Stoi za tym także psychologia koloru. Wykorzystując emocjonalny aspekt teorii koloru, jednokolorowa paleta łączy różne składniki, stosując unikatowe odcienie tej samej barwy, co prowadzi do uderzającej, żywej prezentacji. Niezależnie od tego, czy jest to przyjęcie koktajlowe dla 50 przyjaciół czy impreza firmowa dla 500 osób, cel jest ten sam: głębokie zadowolenie gości. Jak więc firma cateringowa wykonuje to wielkie zadanie?


Wszystko zaczyna się od kilku prostych pytań. Popularną mantrą w branży cateringowej jest: co możemy państwu zaproponować?


– Obecny naczelny trend w cateringu to zwrócenie mocniejszej uwagi na formę i dekorację. Wszystko musi być „instagramowe”, wyróżniać się wizualnie, zaskakiwać nowościami. My przy tym gwarantujemy, że jedzenie będzie smaczne, a załoga pomocna, uśmiechnięta i dobrze przygotowana do pracy. W naszym DNA jest trzymanie się sezonu (prowadzimy targ rolniczy), dbamy też o kwestie środowiskowe, używamy odpowiednich opakowań, nie marnujemy żywności. A przy tym wszystkim lubimy, gdy goście podnoszą nam poprzeczkę swoimi wymaganiami, bo wtedy się rozwijamy – przekonuje Marcin Kręglicki. W branży cateringowej jedzenie to nigdy nie jest tylko jedzenie – to okazja, aby zachwycić gości. Dobrze wiemy, że dziś główną rolę odgrywają media społecznościowe – mamy nieprzerwany dostęp do tego, co robią gwiazdy, a także łatwy dostęp do tego, co dzieje się obok. To, co kiedyś było nieznane, jest teraz nie tylko znane, ale i traktowane priorytetowo. Luksusowe elementy wydarzeń spływają w dół i stają się częścią branży eventowej na każdym poziomie. Dotyczy to naczyń, sztućców, naczyń szklanych, elementów do serwowania i nie tylko. Firmy cateringowe muszą zadać sobie pytanie: jak możemy myśleć nieszablonowo i czego używać do prezentacji dania?


Najmniejszy akcent koloru lub najbardziej minimalistyczny dodatek może stworzyć efekt „wow” na talerzu. Czyż nie jemy także oczami?


– Catering w Polsce rozwija się dynamicznie. Jest to rynek różnorodny, oferuje zatem wiele możliwości rozwoju. Jako Mazurkas Catering 360° specjalizujemy się w obsłudze wydarzeń biznesowych, konferencji i eventów. Patrząc na rynek cateringowy przez pryzmat branży MICE, widzimy wzrost liczby organizowanych imprez, co sprzyja rozwojowi naszego obszaru rynku, a także wzrost zapotrzebowania na usługi cateringowe o wysokim stopniu profesjonalizmu i standardzie, co przekłada się na wzrost poziomu świadczonych usług. Z naszej perspektywy jako caterera jest to bodziec do nieustannego rozwoju, poszukiwania nowych rozwiązań i doskonalenia naszych usług – mówi Katarzyna Lewandowska, kierownik Działu Sprzedaży Mazurkas Catering 360°. 

Wyzwania

Catering to perfekcyjne przygotowanie i zaserwowanie jedzenia. Na produkcję i ostateczny efekt potraw nie mają prawa mieć wpływu takie czynniki jak pogoda czy czas. Wszystko musi być idealnie skoordynowane. Od pierwszego spotkania klienta catering wymaga dużo planowania i przygotowań, pracy zespołowej, kreatywności i całkiem pokaźnego sprzętu. W skrócie logistyka cateringowa to zarządzanie zasobami (żywność, ciężarówki, stoły, krzesła, personel itp.) między miejscem pochodzenia (firmą) a miejscem docelowym (event). Im wydajniejsza logistyka, tym mniej firma wydaje i tym większe są jej zyski.

Przygotowanie i transport to dwa naczelne hasła cateringowe. Chociaż oba te problemy wydają się bardzo różne od siebie, w rzeczywistości są połączone. Transport wpływa na przygotowanie, a przygotowanie na transport.

rs 2024 03 583751

– Catering to bardzo wrażliwa część biznesu gastronomicznego. W momencie kryzysu na rynku od razu traci wszelkie zamówienia, za to koszty jeszcze długo się ciągną, bez szansy na jakiekolwiek przychody. Catering bankietowy, którym my się zajmujemy, to organizacja imprez zarówno w naszych własnych przestrzeniach eventowych, jak i u klienta, na terenie całego kraju i za granicą. Na podstawie doświadczeń z pandemii wiemy, że przestawienie biznesu na inny typ działalności nie jest takie proste. Wysoki poziom cateringu oraz ceny jednostkowe sprzedaży za osobę związane są zarówno z kosztami produktów, kosztami wysoko wykwalifikowanych pracowników, jak i utrzymaniem produkcji w ciągłości – wyjaśnia Marcin Kręglicki. Jak twierdzi, pandemiczna zamiana przygotowywania prestiżowych przyjęć na produkcję żywności w słoikach pozwalała jedynie na utrzymanie załogi na minimalnym poziomie wynagrodzeń.

– Na szczęście udało się przetrwać ten trudny okres, utrzymaliśmy personel i mieliśmy trzon wykwalifikowanej załogi, żeby na nowo rozpocząć produkcję w wysokim standardzie, od momentu, gdy klienci zdecydowali się znów organizować imprezy. Okres pandemii możemy porównać do długiego postu, po którym goście z radością wracali do celebrowania sukcesów. Obecnie wszystko wraca do normy, młodzi zapraszają na wesela, firmy obchodzą rocznice, wprowadzają z rozmachem nowe produkty, otwierają kolejne inwestycje, organizują konferencje, wróciło zapotrzebowanie na różnorakie eventy – zauważa restaurator.

– W czasie pandemii dbaliśmy o naszych pracowników, aby zespół mógł pozostać z nami na kolejne lata. Trudno o dobrą kadrę, a my szczycimy się najlepszą – mówi Małgorzata Bronowska, dyrektor ds. sprzedaży cateringu w Belvedere Catering.
– Dzisiejszy status firmy i fakt, że od 13 lat jesteśmy oficjalnym dostawcą usług cateringowych w strefie biznesowej na stadionie Legii Warszawa, zaowocowały przedłużeniem naszego partnerstwa z tym wyjątkowym miejscem wydarzeń meczowych i eventowych. To kontynuacja udanej współpracy, która przynosi korzyści obu stronom. Przez lata wypracowaliśmy najwyższą jakość usług, a nasze etyczne podejście do biznesu jest wysoko cenione przez klientów. Działamy profesjonalnie, a nasz zespół składa się z wybitnych ekspertów w swojej dziedzinie. Rynek potrzebuje takich usług, a my z sukcesem na nie odpowiadamy. Gwarantujemy bezpieczeństwo i mamy rzeszę zadowolonych klientów. Pomimo wyzwań związanych z pandemią i inflacją Belvedere Catering prosperuje znakomicie – opowiada z dumą Bronowska.

– Obecnie dynamicznie się rozwijamy, zatrudniamy nowych pracowników i rozbudowujemy nasze centrum produkcyjno-logistyczne. Wprowadzamy nowe projekty, takie jak Belvedere Cafe na Krakowskim Przedmieściu, oraz nowe produkty, jak słodkie bufety, stale podnosząc standardy i zadowolenie naszych klientów – dodaje. Katarzyna Lewandowska dodaje:

– Kierujemy się zasadą „cokolwiek robisz, rób to najlepiej jak potrafisz”, więc zarówno podczas organizacji pikniku na 20 osób, jak i gali na 2 tys. osób staramy się, aby klient czuł się wyjątkowo i miał przeświadczenie, że jego event jest dla nas tym najważniejszym. Nie ma miejsca na sztampę oferty, aranżacji czy też sposobu komunikacji. Najważniejsze podczas współpracy jest wypracowanie z klientem wspólnego modelu współpracy z uwzględnieniem i zrozumieniem jego oczekiwań, budżetu, zaufania w nas pokładanego i wreszcie realizacji eventu. Tak proste i trudne zarazem. Klient Klienci firm cateringowych to zarówno własna baza danych każdej z firm, jak i współpraca z agencjami eventowymi. To także pozyskiwanie nowego klienta poprzez różne zabiegi sprzedażowo- marketingowe.

Zarówno do klienta korporacyjnego, jak i prywatnego skierowane są oferty okolicznościowe. Firmy cateringowe cenią sobie pocztę pantoflową – polecenia i powroty zadowolonych klientów, ale również muszą pozostawać otwarte na współczesne digitalowe kanały dotarcia do klientów, jak kampanie w Google Ads, SEO, kampanie reklamowe w social mediach, komunikacja marketingowa w serwisach...Anna Smolec


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail