Związek wina i trufli
 


Związek wina i trufli

Leżąca w południowo-wschodniej Francji Dolina Rodanu to nie tylko jeden z najsłynniejszych regionów winiarskich na świecie, ale także kraina czarnej trufli. Nic więc dziwnego, że smaki wina i tych szlachetnych grzybów przenikają się tam ze sobą od setek lat.

rs 2017 04ac 36

  O ile sery wciąż pozostają najpopularniejszym dodatkiem do win, o tyle jednym z największych marzeń smakoszy wciąż są potrawy z dodatkiem trufli. Owianej legendą, nieprzyzwoicie drogiej, rzadko spotykanej. O jej wyjątkowości pisał nawet w swoim „Wielkim słowniku kulinarnym” Aleksander Dumas. Nie wiemy, czy słynnemu francuskiemu pisarzowi dane było zwiedzić Dolinę Rodanu, ale dziś co roku miejsce to jest celem rzesz turystów, m.in. właśnie ze względu na to, że jest to jeden z nielicznych regionów słynących zarówno z produkcji win, jak i występowania tych grzybów. 

Ludwik XIV, czyli smakosz trufli

Losy francuskiej trufli były jednak burzliwe. Chociaż grzyb znany był już 4 tys. lat temu w Mezopotamii, był stosowany w starożytnej Grecji, a Rzymianie siedząc w teatrze, zajadali się nim jak cukierkami, to w pewnym momencie trufla popadła w zapomnienie. Wystarczy wspomnieć, że w średniowieczu o...


Restauracja 2/2017, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail