Więcej sera i wina w Polsce nie można znaleźć
  
Więcej sera i wina w Polsce nie można znaleźć

2017-06-14

VII edycja festiwalu “Czas Dobrego Sera” odbędzie się 17 i 18 czerwca w królewskim Sandomierzu.


Jak mówi pomysłodawca i dyrektor festiwalu Jacek Szklarek, „niezmiennie od samego początku celem festiwalu jest podnoszenie jakości polskiego mleczarstwa, tego na wielką i małą skalę oraz zwracanie uwagi polskiego konsumenta na różnorodność naturalnych produktów na bazie mleka. Do udziału w naszym festiwalu zapraszamy wyłącznie najlepszych producentów serów zagrodowych oraz najlepsze, nieliczne polskie mleczarnie. Ze szczególną sympatią odnosimy się do małych, rodzinnych gospodarstw, które zdecydowały się na produkcję tzw. serów zagrodowych na bazie surowego mleka”. W Sandomierzu będzie można spróbować prawdziwego masła, jogurtów o zawartości tłuszczu 9%, oryginalnej owczej bryndzy polskiej i słowackiej, śmietankowych lodów czy też zwyczajnego surowego mleka, którego smak już tylko niektórzy z nas pamiętają z dzieciństwa. Nie zabraknie też plejady najlepszych serów z całego świata, między innymi takich jak: Roquefort, Stilton, Brie de Meaux, Beaufort, Bitto, Parmigiano Reggiano, Cabrales, Comte, Cheddar czy Pecorino Toscano.


Dzisiaj Czas Dobrego Sera, to duża impreza przyciągająca około 30 tysięcy odwiedzających do cudownie położonego na ciągnących się wzdłuż Wisły wzgórzach Gór Pieprzowych Sandomierza. Oczywiście, w Sandomierzu nie zabraknie degustacji najlepszych serów polskich i zagranicznych pod okiem wybitych autorytetów jak Giovanni Roncolato, wieloletni Prezes Konsorcjum Serów Alpejskich Monte Veronese z Włoch czy też prof. Monika Wszołek - Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, która jako jedna z nielicznych w Polsce od zawsze propaguje wyższość masła nad margaryną. W sumie zaplanowano 8 tematycznych laboratoriów smaku, których bohaterami będą między innymi takie sery jak: Kamyk Sudecki (Sylwester Wańczyk), Majowa Bryndza (Wojciech Komperda), Wołoski (Figa), Dżersejan (Ranczo Frontiera), Kozia Rura (Kaszubska Koza) czy też oryginalne holenderskie Goudy, sery alpejskie z Włoch, Francji i Szwajcarii, jak również owcze sery z Chorwacji, Toskanii, Sardynii i Słowacji. W sumie w Sandomierzu będzie można skosztować i kupić blisko 300 różnych serów z 14 krajów.


Poza tym do udziału w imprezie zaproszono wybitnych szefów kuchni, którymi dowodził będzie Dominik Narloch z restauracji Werbena w Hotelu Herbarium rekomendowanej przez Slow Food Polska – w tym roku, z racji na Rok Wisły, będzie to  Rejs-Wisła-Party na największym śródlądowym statku w Polsce o nazwie „Syrenka”, którą dowodził będzie kapitan Tadeusz Prokop. Na pokładzie nie zabraknie prawie wszystkich słodkowodnych, polskich ryb serwowanych z grilla i nie tylko oraz zupy rybnej, doskonałych przekąsek i oczywiście wina z sandomierskich winnic. Wszystko w jeden amalgamat niezapomnianej nocy ma połączyć cygańska muzyka zespołu Transylvania Trio. Po raz kolejny na szeroką skalę obok serowarów do Sandomierza zaproszono polskich winiarzy. Jest ich już ponad setka, zaś już około 40 legalnie z banderolami sprzedaje swoje wina. W Sandomierzu organizatorzy spodziewają się około 20 polskich winnic z całej Polski. Ser i wino, to jak twierdzą organizatorzy ponoć para lepsza od małżeństwa, a im zależy, by wzrastać razem w tym niezawodnym duecie, dlatego też festiwal od tej edycji to nie tylko „Czas Dobrego Sera”, ale również „Czas Polskiego Wina”. I tak w Sandomierzu pojawią się między innymi następujące winnice: Płochockich, Nad Jarem, Sandomierska, Sztukówka, Modła, Karolus, Nobilis, Vetus, Vanellus oraz słynna miodosytnia Pasieka Jaros, która w tym roku zaprezentuje pełną paletę swoich miodów pitnych z Miodem Koronnym i Czeremszakiem na czele. Dopełnieniem polskich trunków w Sandomierzu z pewnością będą doskonałe nalewki, między innymi te wytwarzane przez Karola Majewskiego z Łomianek pod Warszawą.


W sobotę o godzinie 16.00 na  festiwalowym stoiski marki Skarby Serowara  odbędzie się pokaz serowarski Głównego Serowara Spółdzielczej Mleczarni Spomlek Wojciecha Stysia, który zaprezentuje produkcję sera w warunkach domowych., Niezależnie od pokazu na specjalnym stoisku marki Skarby Serowara będzie można skosztować polskich serów długo dojrzewających : Bursztyn, Szafir, Rubin oraz wziąć udział w laboratorium smaku, które poprowadzi główny serowar SM Spomlek. Kolejnym wyjątkowym momentem w Starym Porcie nad Wisłą będzie chrzest unikatowej łodzi wiślanej typu Dubas Sandomierski skonstruowanej przez Grzegorza Świtalskiego. Wcześniej dubasy przewoziły zboże do Gdańska, podczas festiwalu ta niesamowita łódź flisacka zapełni się jednak winem i serem. Momentem kulminacyjnym zwłaszcza dla serowarów, będzie ogłoszenie w niedzielne popołudnie wyników konkursu na Najlepszy Polski Ser Grand Prix 2017. W tym roku poza klasycznymi kategoriami wprowadzono kategorię na najlepsze polskie masła oraz twaróg. Organizatorem festiwalu jest Slow Food Polska, gospodarzem Miasto Sandomierz, zaś wyłącznym sponsorem SM Spomlek, producent serów Serenada oraz Skarby Serowara.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail