Lider, a nie boss
 
Lider, a nie boss

Autorytet, Mistrz, Nauczyciel – to atrybuty, które powodują, że z nimi ludzie pracują wiele lat. Motywacją i powodem lojalności jest ich wiedza i charyzma oraz postawa liderów, którą prezentują na co dzień i opisują w naszej rozmowie. Z Marcinem Filipkiewiczem i Krzysztofem Żurkiem, szefami kuchni w grupie restauracji Likus, rozmawiają Agnieszka Małkiewicz i Katarzyna Derdzińska, partnerki z zespołu MADE, które prowadzą ogólnopolską kampanię do „Jesteśmy do usług”.

 

 

 

rs 2017 08az 33

 

 

 

rs 2017 08az 34

 

 

 

Katarzyna Derdzińska: Idealny zespół to taki, w którym ludzie nie wykonują pracy automatycznie, ale naprawdę myślą o tym, co robią. Taki, w którym pracownikom się chce i dają z siebie więcej, niż jest to wskazane palcem. Jak zbudować taki zespół? Jakim trzeba być liderem, by skutecznie angażować podwładnych?

 

Marcin Filipkiewicz: To nie jest prosta sprawa, ja się tego uczę cały czas. Najważniejsze, żeby w pracownikach zaszczepić zaangażowanie, które zaprocentuje w codziennej pracy. Nie jest to łatwe. To zadanie lidera, którym może być tylko osoba doświadczona, z udokumentowanymi sukcesami. Taka, która umie zafascynować podwładnych, ale też sprawdza się w codziennej pracy. Dobry lider czynnie uczestniczy w pracy, angażuje w nią pracowników, umożliwia im wykonywanie powierzonych zadań i osiąganie sukcesów.

 

Krzysztof Żurek: Lider dowodzi zespołem, ale jednocześnie pracuje i swoją postawą pokazuje, że można osiągnąć sukces. Kilka czy kilkanaście lat pracy automatycznie nie predysponuje cię do pozycji lidera. Potrzeba jeszcze zaangażowania, poświęcenia, nawet kosztem rodziny i życia domowego. W ten sposób pokazujesz, że wysiłek do czegoś prowadzi – do wyższego stanowiska lub lepszej pensji. Zaangażowanie to klucz. Jak widzę, że kucharz go nie wykazuje, to szukam kogoś innego, bo nie ma sensu pracować z kimś, kto będzie omijał robotę.

 

MF: Bardzo ważny jest też charakter człowieka. Kuchnię można porównać do gry zespołowej, do piłki nożnej. Widzimy czasem jakiegoś piłkarza, który zostaje po treningu i sam ćwiczy rzuty wolne. Nikt tego od niego nie wymaga, ale on chce być lepszy, chce się rozwijać, bo jego idolem jest Kuba Błaszczykowski, który zdobył pozycję w świecie piłki właśnie dzięki ciężkiemu treningowi. Tak samo jest w kuchni – wytężoną pracą dojdziesz do wysokiego poziomu. Silny charakter i upór są bardzo ważne. Czasem ktoś ma talent, ale brak mu właśnie tej zaciętości. Zadowala się tym, co ma, i w rezultacie sukcesu nie osiąga. 

 Agnieszka Małkiewicz, PR i marketing partner, MADE Solutions. Katarzyna Derdzińska, partner zarządzający, HR i Psychologia Biznesu

Restauracja 4/2017, ZARZĄDZANIE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail