Znamy zwycięzców I edycji konkursu kulinarnego Spotkanie z SelfCookingCenter® firmy RATIONAL w Zamku Topacz
 


Znamy zwycięzców I edycji konkursu kulinarnego Spotkanie z SelfCookingCenter® firmy RATIONAL w Zamku Topacz

2017-10-25

19 paździerika w Zamku Topacz odbyła się I edycja konkursu Spotkanie z SelfCookingCenter® firmy RATIONAL, dedykowanego młodym kucharzom. Zwycięzcami kulinarnej rywalizacji okazali się Dawid Konieczny oraz Dominik Łukasik z Heron Live Hotel z Gródka nad Dunajcem. Podniebienia Jury zdobyli przepisem na gęś z topinamburem i szarą renetą. Wydarzenie uświetniły pokazy kulinarne, prelekcja na temat win oraz targi produktów regionalnych.

Tematem przewodnim pierwszej edycji konkursu była „Gęsina”. Kucharze zmierzyli się z przygotowaniem potraw według własnych przepisów na oczach gości oraz Jury Technicznego, które bacznie śledziło ich technikę pracy. Do konkursu zaproszono również Jury Degustacyjne, które dania smakowało bez wiedzy na temat ich autorów.

Przyjęta formuła konkursu miała dać młodym adeptom sztuki kulinarnej pewność, że ich potrawy zostaną ocenione sprawiedliwe. Jury Techniczne, w którym zasiedli polscy i zagraniczni kucharze, oceniało przede wszystkim ich umiejętności, Jury Degustacyjne smak oraz wygląd dania. Pod uwagę wzięliśmy także pomysł oraz oczywiście technikę jego wykonana – powiedział Rafał Borys, Szef Kuchni Restauracji w Zamku Topacz, członek Jury Technicznego.

Konkurs kierowany był do młodych kucharzy, którzy nie ukończyli 27 lat w momencie składania zgłoszenia, pracujących w restauracjach na stanowisku kucharza lub Szefa Kuchni. Do rywalizacji stanęło sześć zespołów wyłonionych w I etapie. Zwycięzcami okazali się Dawid Konieczny oraz Dominik Łukasik. Podniebienia Jury zjednali sobie przepisem na gęś z topinamburem i szarą renetą, dzięki któremu zdobyli staż w Restauracji w Zamku Topacz oraz 3000 zł. Drugie miejsce zajęli Marcel Penkala oraz Adrian Markiewicz z Gościńca pod Zającem w Ostrowinie, którzy przygotowali salceson z gęsi z morelami, czarnym bzem i żurawiną. W ich ręce trafiło 2000 zł. Na trzecim miejscu uplasowali się Dariusz Wierzchowski i Paweł Stępień z Hotelu Grand Lubicz w Ustce. Nagrodę w wysokości 1000 zł zapewniła im receptura na pierś z gęsi z dynią, jarzębiną, miodem z maślanki i sianem.

Wydarzenie uświetniły pokazy kulinarne, które przygotowali Przemysław Bogucki z Hotelu Active we Wrocławiu oraz Mariusz Kuś z blogu Big Fat Daddy. O winach opowiedzieli z kolei Michał Pajdosz z Winnicy Jakubów oraz Rafał Wesołowski z Winnic Wzgórz Trzebnickich. Goście obecni podczas konkursu mogli również kosztować produktów regionalnych, takich jak sery, chleby czy kiszone warzywa.
Dzień zakończyła oficjalna Gala, podczas której odbyła się „Kolacja na cztery czapki” przygotowana przez Przemysława Boguckiego z Hotelu Active, Karola Sankowskiego z Restauracji Przystań, Annę Strażyńską z Tawerny Kapitańskiej oraz Marco Zielenkiewicza z Zamku Topacz.

Organizatorami konkursu byli Zamek Topacz oraz firma RATIONAL – producent pieców konwekcyjno-parowych, który w 1976 r. jako pierwszy na świecie w jednym urządzeniu połączył parę i gorące powietrze. Piece te do dziś pozostają najbardziej znaczącą innowacją w kuchniach dużych i profesjonalnych.

Spotkanie z SelfCookingCenter firmy RATIONAL w Zamku Topacz

Konkurs kulinarny Spotkanie z SelfCookingCenter® firmy RATIONAL w Zamku Topacz to wydarzenie organizowane przez Zamek Topacz i firmę RATIONAL. Celem konkursu jest promowanie młodych, zdolnych kucharzy i poszerzanie znajomości zastosowania technologii konwekcyjno-parowej. Wydarzenie ma także pomóc adeptom sztuki kulinarnej w doskonaleniu umiejętności oraz zdobywaniu wiedzy. Dodatkowo będzie dla nich doskonałą okazją do konfrontacji i wymiany doświadczeń zawodowych z innymi osobami z branży.


Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail