Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.
 
Szybkość kosztuje

Czas dostawy to jeden z najbardziej istotnych czynników wpływających na zadowolenie klientów i sukces restauracji – wynika z raportu Stava o rynku dowozów jedzenia w 2017 r.

 

 

 rs 2018 02ai 18

  Średnią wartość rachunku za jedzenie na dowóz determinuje przede wszystkim minimalna kwota zamówienia. Zdecydowana większość restauracji nie przyjmuje zamówień poniżej 20-25 zł. Koszt dowozu do klienta jest w tym wypadku zbyt wysoki w stosunku do wartości rachunku i takie zamówienia są zazwyczaj nieopłacalne. Klienci nie są skłonni zapłacić za dowóz więcej niż 5 zł, a to nie pokrywa w całości kosztu. Dużą część kosztu dostawy restauracja musi pokrywać z marży na posiłku. Restauracje, które wożą najwięcej, często mają bezpłatną dostawę dla klienta i cały jej koszt pokrywają z marży. Restauracje, które opierają się głównie na ruchu na sali, a dowozy traktują jako dodatek, ustawiają minimalną kwotę zamówienia jeszcze wyżej – na poziomie 40-50 zł. To jest już jednak istotna bariera dla klientów i zazwyczaj oznacza automatycznie niewielki wolumen dostaw z takiej restauracji. Co ciekawe, różnice w średniej wartości rachunku widoczne są także w rozbiciu według godziny zamówienia. Wyraźny szczyt występuje od poniedziałku do piątku o godzinie 11.00-12.00. Klienci zamawiają wtedy jedzenie do biur dla większej grupy osób naraz. Jako potwierdzenie warto zwrócić uwagę, że nie ma tego szczytu w soboty i niedziele. Porównując ogólną średnią wartość rachunku do średnich w poszczególnych dniach tygodnia, możemy zaobserwować, że najniższa średnia występuje w poniedziałki, a najwyższa w piątki. Biorąc pod uwagę, że w poniedziałki również liczba zamówień jest najniższa, czyni to...


Restauracja 2/2018, RAPORT
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail