Włochy czołowym dostawcą win musujących do Polski
 
Włochy czołowym dostawcą win musujących do Polski

71 tys. 530 hektolitrów – tyle wina musującego, według szacunków GUS, kupili za 33,5 mln euro w 2017 r. Polacy. To blisko 14 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy import wyniósł 62 908 hl, a wartość 27 mln euro. Pierwsze miejsce wśród eksporterów tego trunku do Polski zajmują niezmiennie Włochy, które nasz rynek już kolejny rok z rzędu podbijają przede wszystkim przebojowym Prosecco.

 

 

rs 2018 02ai 29

 

 

  Włochy są też czołowym dostawcą wszystkich win do Polski: czerwonych i białych, których import z roku na rok rośnie. W 2017 r. jego wartość wyniosła 53 mln euro. Swą pozycję lidera wśród dostawców wina do Polski w ostatnich latach Włochy zawdzięczają przede wszystkim winom musującym, wśród których najbardziej rozpoznawalnym stało się pochodzące z Veneto Prosecco. Przyśpieszony wzrost konsumpcji win musujących spowodowany był rosnącymi wymaganiami polskich konsumentów, którzy są coraz bardziej otwarci na nowe smaki. Dodatkowo przyczyniły się do tego ciepłe lata, które ostatnio były notowane w Polsce. Nasz kraj stał się atrakcyjnym rynkiem dla producentów win musujących z całego świata, którzy dostarczyli ponad 71,5 tys. hektolitrów tego trunku o wartości ponad 33 mln euro. Wśród krajów produkujących i dostarczających wino do naszego kraju Włochy są niezmiennie zdecydowanym liderem: w 2017 r. sprzedały do Polski blisko 50 tys. hl wina musującego za prawie 20 mln euro, a w 2016 r. – 41 710 hl za blisko 16 mln euro. W ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż tego trunku z Włoch w naszym kraju rosła niemal skokowo: w 2013 r. jej wartość zaledwie przekroczyła 6 mln euro.

 

Daleko w tyle za Włochami uplasowała się pod tym względem Hiszpania (10,3 tys. hl za 2,9 mln euro w 2017 r.) czy Francja (4,9 tys. hl za 7,9 mln euro w 2017 r.). Włochy z flagowymi i bardzo popularnymi Prosecco czy Asti Spumante, a także reprezentującym wyższą półkę Franciacorta – to pierwszy producent wina musującego na...


Restauracja 2/2018, ALKOHOLE
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail