To wyróżnienie zostanie z nami już na zawsze
 

 
To wyróżnienie zostanie z nami już na zawsze

Tytuł nadany przez Europejską Akademię Gastronomiczną jest wypadkową dwóch zjawisk – rosnącej mody na polską kuchnię oraz pozycji Krakowa w czołówce turystycznych i kulturowych miast Starego Kontynentu – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który w czerwcu otrzymał pierwszy w historii tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej.

 

 rs 2018 07ea 21

 

Jak wyglądały starania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej?

Same starania rozpoczęliśmy w połowie 2017 r. Dzięki pośrednictwu Akademii Gastronomicznej w Polsce, która niejako reprezentowała Kraków w tej sprawie, poznaliśmy sam projekt Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej oraz szanse i możliwości promocyjne z nim związane. Na początku tego roku przygotowaliśmy ofertę naszego miasta i przekazaliśmy Europejskiej Akademii Gastronomicznej. Sama decyzja zapadła w marcu, ale z jej oficjalnym ogłoszeniem trzeba było poczekać kilka tygodni. 

Co pana zdaniem zaważyło na pokonaniu w finale Lizbony?

Trudno mi komentować ofertę krakowską w stosunku do pozostałych, ponieważ ich nie widziałem. Myślę natomiast, że polska kuchnia i polska gastronomia stoją u progu mocnego wejścia na europejskie salony. Można tak sądzić choćby po rozwoju branży, wyróżnieniach otrzymywanych przez polskich szefów, takich jak m.in. krakowianin Marcin Filipkiewicz, szef restauracji hotelu Copernicus (zdobył w zeszłym roku tytuł Szefa Przyszłości w konkursie Europejskiej Akademii Gastronomicznej), czy też entuzjastycznych recenzjach zagranicznych gości, którzy próbują polskich dań. Tytuł dla Krakowa był więc wypadkową dwóch zjawisk – rosnącej mody na polską kuchnię oraz pozycji miasta w czołówce turystycznych i kulturowych miast Europy. 

Jaka była rola krakowskich restauratorów w uzyskaniu...


Restauracja 4/2018, OD KUCHNI
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail