Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.To wyróżnienie zostanie z nami już na zawsze

Tytuł nadany przez Europejską Akademię Gastronomiczną jest wypadkową dwóch zjawisk – rosnącej mody na polską kuchnię oraz pozycji Krakowa w czołówce turystycznych i kulturowych miast Starego Kontynentu – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który w czerwcu otrzymał pierwszy w historii tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej.

 

 rs 2018 07ea 21

 

Jak wyglądały starania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej?

Same starania rozpoczęliśmy w połowie 2017 r. Dzięki pośrednictwu Akademii Gastronomicznej w Polsce, która niejako reprezentowała Kraków w tej sprawie, poznaliśmy sam projekt Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej oraz szanse i możliwości promocyjne z nim związane. Na początku tego roku przygotowaliśmy ofertę naszego miasta i przekazaliśmy Europejskiej Akademii Gastronomicznej. Sama decyzja zapadła w marcu, ale z jej oficjalnym ogłoszeniem trzeba było poczekać kilka tygodni. 

Co pana zdaniem zaważyło na pokonaniu w finale Lizbony?

Trudno mi komentować ofertę krakowską w stosunku do pozostałych, ponieważ ich nie widziałem. Myślę natomiast, że polska kuchnia i polska gastronomia stoją u progu mocnego wejścia na europejskie salony. Można tak sądzić choćby po rozwoju branży, wyróżnieniach otrzymywanych przez polskich szefów, takich jak m.in. krakowianin Marcin Filipkiewicz, szef restauracji hotelu Copernicus (zdobył w zeszłym roku tytuł Szefa Przyszłości w konkursie Europejskiej Akademii Gastronomicznej), czy też entuzjastycznych recenzjach zagranicznych gości, którzy próbują polskich dań. Tytuł dla Krakowa był więc wypadkową dwóch zjawisk – rosnącej mody na polską kuchnię oraz pozycji miasta w czołówce turystycznych i kulturowych miast Europy. 

Jaka była rola krakowskich restauratorów w uzyskaniu...


Restauracja 4/2018, OD KUCHNI
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail