Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.Postaw na dobrą fryturę

Frytki i smażone ryby należą do najczęściej kupowanych potraw w okresie wakacji. Właściciele lokali gastronomicznych serwujących je w miejscowościach turystycznych mają wtedy prawdziwe żniwa. Jedzenie takie musi być smaczne, chrupiące, równo zarumienione i pachnące. Poza świeżymi produktami, podstawą sukcesu jest tu dobrej jakości frytura.

 rs 2018 07ea 28

  Jedzenie na mieście stało się dla Polaków czymś powszechnym i naturalnym, a na liście najpopularniejszych produktów zamawianych w lokalach gastronomicznych królują frytki. Nie ma jednak nic gorszego od unoszącego się we wnętrzu lokalu gastronomicznego zapachu zużytej, spalonej, a nawet zjełczałej frytury i przesiąkniętych jej smakiem potraw. I choć produkt ten budzi wiele kontrowersji, to wciąż jest najlepszy do smażenia na głębokim tłuszczu. Sprawdza się zwłaszcza w gastronomii, w której oferowane są frytowane potrawy. 

Skąd ta popularność?

Frytury cenione są i powszechnie używane do głębokiego smażenia przede wszystkim dlatego, że mają dużą odporność na działanie wysokich temperatur. W przeciwieństwie do innych tłuszczów, używanych do płytkiego smażenia, wolniej ulegają degradacji ponieważ osiągają punkt dymienia dopiero po przekroczeniu temperatury 230°C. To sprawia, że podczas tego procesu uwalnia się mniej związków niekorzystnych dla zdrowia. Ważnym atutem jest także fakt, że nie trzeba ich wymieniać po przygotowaniu jednej potrawy. Można bezpiecznie frytować bez obaw o własne zdrowie – nie wydobywają się z nich opary drażniące błony śluzowe i oczy. Potrawy w ten sposób smażone są chrupiące, aromatyczne, smaczne i nie ociekają tłuszczem. Ważna jest jednak jakość frytury i prawidłowe jej użytkowanie. Wartość użytkowa tłuszczu do smażenia zależy od wielu czynników: jego składu, temperatury, czasu podgrzewania, rodzaju smażonego produktu czy nawet konstrukcji urządzeń kuchennych, w których odbywać się będzie smażenie. 

Frytura idealna

Na rynku są frytury stałe, półpłynne i płynne. Każdy doświadczony kucharz ma swoje sprawdzone tłuszcze do głębokiego smażenia, na których najlepiej mu się pracuje. Na decyzję o wyborze jednej z wielu propozycji wpływa jednak wiele czynników. Bez wątpienia dla każdego ważne są cena i wydajność. Argumentem przemawiającym za płynnym tłuszczem, poza lepszymi...Anna Jabłońska

Restauracja 4/2018, NARZĘDZIA
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail