Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie.
Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.Jak zadbać o higienę w kuchni?

Potencjalni klienci restauracji sporadycznie zastanawiają się nad tym, jak funkcjonuje zaplecze gastronomii oraz czy przestrzega się podstawowych zasad higieny. Od wejścia obdarzają właścicieli oraz personel lokalu zaufaniem. Wierzą, że dbają oni o jakość wybieranych produktów, sposób ich przechowywania i przygotowywania. Aby nie zmarnować kredytu zaufania, który dostaje się od klientów, trzeba dbać o czystość w pomieszczeniach, gdzie przygotowywane są potrawy

 

 rs 2018 07ea 30

 

Kuchnia to miejsce, w którym mieszają się zapachy i smaki. Przygotowanie wyjątkowego dania wymaga odpowiedniej oprawy. Skupiając się na formie posiłku, z łatwością można zapomnieć o podstawowych regułach. Jedną z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych jest nieprzestrzeganie zasad higieny. Poprzez nieodpowiednie obchodzenie się z produktami, zarazki są przenoszone np. z surowego mięsa czy nieumytych warzyw do kolejnych dań. O taką sytuację w kuchni nie jest trudno. Wystarczy położyć mięso na blacie roboczym, następnie na tym samym blacie przygotowywać sałatkę warzywną. Tym sposobem przez kontakt z nieoczyszczonym podłożem przenoszą się chorobotwórcze zarazki. Aby tego uniknąć, należy stosować deski do krojenia – najlepiej, gdy będą one różnokolorowe, a jedna barwa będzie przypisana do konkretnego rodzaju żywności. Tworzywo też nie jest bez znaczenia. Szkło i metal najłatwiej utrzymać w czystości. Drewniane deski, chociaż ładne i wygodne, to absorbują wilgoć, resztki jedzenia osadzają się w szczelinach, co skutkuje rozwojem bakterii i grzybów. 

 

Dłonie źródłem zarazków

 

Niezwykle ważna jest również kwestia higieny osobistej. Wśród pracowników warto wykształcić nawyk częstego...


Restauracja 4/2018, NARZĘDZIA
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail