Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama


Reklama

Kindziuk wędlina z tradycjami

Włosi mają prosciutto, Szkoci haggis, a my mamy kindziuka. Co prawda jest to produkt pochodzący z Litwy, jednak przez ponad 200 lat tworzyła ona z Polską jedno państwo zwane Rzecząpospolitą Obojga Narodów, a silne tradycje produkcji tego przysmaku na Suwalszczyźnie przetrwały do dziś.

 rs 2018 07ea 39

  Na Litwie kindziuk nosi dziś nazwę skilandis lub kindzukas i jest od naszego znacznie tłustszy. Podobno jego recepturę przywieźli ze sobą Tatarzy, którzy w tych okolicach się osiedlili. Istnieją wzmianki o tym, że w XIX w. był on robiony w każdej litewskiej rodzinie – wspominają o nim w swoich książkach m.in. Oskar Kolberg i Hanna Szymanderska. Wiedza na temat tej wędliny oraz receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie dla podtrzymywania tradycji rodzinnych. W czasach PRL-u, nie wiadomo z jakich powodów, wędlina była zapomniana i trudno było ją kupić w jakimkolwiek sklepie.

Jedynie można było czasem spróbować jej na podlaskiej lub suwalskiej wsi – przy specjalnej okazji, bo właśnie tam gospodarze wyrabiali kindziuka na własne potrzeby. Pojawiał się na stołach...Anna Jabłońska

Restauracja 4/2018, PRODUKTY I SMAKOŁYKI

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności