Dzień Polskiej Żywności z perspektywy branży gastronomicznej
  
Dzień Polskiej Żywności z perspektywy branży gastronomicznej

2018-08-24

21 proc. klientów PizzaPortal.pl zamawiając jedzenie do domu czy biura decyduje się na potrawy kuchni polskiej, co sprawia, że jest to druga najpopularniejsza kuchnia w dostawie. Jakie dania wybierają Polacy i jak restauratorzy podsumowują jakość polskiego jedzenia? Z okazji przypadającego 25 sierpnia Dnia Polskiej Żywności sprawdzili to eksperci serwisu PizzaPortal.pl.

Dzie Polskiej ywnoci

Kuchnia polska, zaraz po włoskiej, jest drugą najchętniej wybieraną przez klientów PizzaPortal.pl. Polacy są bardzo przywiązani do tradycyjnych smaków i potraw znanych z rodzinnego domu, więc decyduje się na nie 21 proc. zamawiających. Ich ulubionymi daniami są zaś kotlety schabowe oraz pierogi, a z zup prym wiodą rosół i żurek.
Polacy chętnie wracają do smaków z dzieciństwa i tego rodzaju dań poszukują również w ofercie restauracji. Choć dziś mamy do wyboru pełne spektrum kuchni świata, cenimy polskie specjały nie tylko ze względu na wspomnienia, ale także ich wysoką jakość. Stąd np. rosnąca popularność naturalnych, tłoczonych soków, które również są dostępne w naszym menu – komentuje Aneta Napieralska, manager restauracji „Coś dobrego – Specjał z polskiego gara” współpracującej z PizzaPortal.pl, koordynator jednej z grup zakupowych Lokalny Rolnik – Coś Dobrego.

Obchodzony od kilku lat Dzień Polskiej Żywności ma zwrócić uwagę właśnie na aspekt jakości oraz promować lokalnych producentów i tradycyjne wyroby. Moda na regionalne dania oraz poszukiwanie naturalnych produktów – świeżych warzyw, mięsa czy nabiału  to dziś wyraźny trend na rynku spożywczym, zarówno jeśli chodzi o restauratorów, jak i samych konsumentów.
Specjalizując się w kuchni polskiej zawsze staramy się wybierać lokalnych dostawców produktów. Najczęściej współpracujemy z małymi, rodzinnymi gospodarstwami, dzięki czemu mamy dostęp do świeżych, sezonowych owoców i warzyw. Jako restaurator szczególnie zależy mi na nawiązaniu relacji właśnie z lokalnymi wytwórcami. Chcę również, by te produkty trafiły do szerszego grona konsumentów - za pośrednictwem menu restauracji oraz jako koordynator jednej z grup zakupowych Lokalny Rolnik – Coś Dobrego w Łodzi – dodaje Aneta Napieralska.
Choć kuchnia polska jest chętnie zamawiana w całej Polsce i na PizzaPortal.pl najczęściej wybierane są najbardziej klasyczne dania, znane w większości polskich domów, upodobania kulinarne regionów nieznacznie się różnią. Mieszkańcy Łodzi preferują kotlet schabowy w wersji z pieczarkami oraz pierogi, w Toruniu dwiema najczęściej wybieranymi propozycjami rodzimej kuchni są kotlet schabowy oraz dorsz, a w Bydgoszczy to zupa pomidorowa i kotlet schabowy.


Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail