Więcej mołdawskiego wina w Polsce
  
Więcej mołdawskiego wina w Polsce

2015-02-18

Według statystyk organizacji Vine and Wine wyraźnie wzrósł w Polsce eksport mołdawskiego wina. Tendencja ta świadczy o większej całościowej konsumpcji wina i wzroście zainteresowania konsumentów różnorodnością gatunków tego napoju. Wina mołdawskie przez długie lata można było wyszukać na najniższych półkach sklepowych. Obecnie jest to środek półki cenowej, a ich jakość i poziom z powodzeniem dorównuje innym światowym producentom.

pws-2015-01c-01

pws-2015-01c-02

Mołdawia mało znana

Mołdawia nigdy nie była popularną destynacją wśród polskich turystów. Swoje zainteresowania kierowali w kierunku Hiszpanii, Francji i Włoch. Tam też następował pierwszy kontakt kulinarny z mnogością gatunków wina. Inaczej było ze znajomością win mołdawskich. – Mołdawia na polskim rynku i w świadomości konsumentów jest obecna już od dłuższego czasu. Co ważne – i w pierwszym, i w drugim przypadku, dotyczy to zaledwie części stanu faktycznego. A warto pamiętać, że jest to kraj o bardzo bogatej historii winiarskiej, którego dzisiejszy kształt jest wynikiem wpływu różnych kultur. Dzięki temu w winnicach odnajdziemy zarówno odmiany lokalne, kaukaskie, jak i Europejskie, czyli nazwy które są znane każdemu, kto interesuje się winem choć w minimalnym stopniu. Jednak najbardziej zaskakujące jest to, że w Mołdawii dominują wina białe, z musującymi metody klasycznej włącznie, zaś czerwone – od wytrawnych, po słodkie wzmacniane, to zaledwie około 30% łącznej produkcji – mówi Tomasz Kolecki-Majewicz, Mistrz Polski Sommerlierów.

pws-2015-01c-03

pws-2015-01c-04

Rekordowe piwnice

Mołdawskie winnice oraz piwnice są słynne na całym świecie. Największą z nich jest Milestii Mici. Posiada ona ponad 200 km kamienno – wapiennych tuneli, których głębokość waha się od 30 do 85 metrów w głąb ziemi. Podziemne korytarze zostały przekształcone w piwnice winne w 1969 roku. Temperatura oraz wilgoć panujące w Milestii Mici stwarzają idealne warunki do przechowywania gronowego napoju. Według Księgi Rekordów Guinnessa kolekcja win zgromadzonych w podziemiach, licząca ponad 2 miliony butelek, należy do największej na świecie. Zaś podziemne składy, w których wino jest przechowywane, ustanowiły rekord Guinnessa w długości piwnic.
Drugą, co do wielkości piwnicą winną w Mołdawii jest Cricova. Składa się na nią 120 km tuneli położonych 100 metrów pod ziemią – są pozostałością po wydobywanych blokach wapiennych, które były wykorzystane do budowy miasta Kiszyniów. Podziemne korytarze zostały przekształcone w winne piwnice w latach 50. XX wieku. Bloki wapienne w sposób naturalny pozwalają na utrzymanie stałej temperatury 12– 14oC oraz wilgotność na poziomie 97– 98%, co tworzy idealne warunki do przechowywania wina.

Tradycja i różnorodność produkcji

Historia produkcji win w Mołdawii sięga czasów starożytnych. Już 7000 lat p.n.e. pojawiły się pierwsze wzmianki dotyczące uprawy winorośli na tych terenach. Sam Homer w największym dziele literackim czasów starożytnych – Iliadzie, wspominał wyprawy greckich wojowników do Tracji po wino. W XIX wieku, gdy Besarbia, czyli teren pomiędzy rzekami Prut i Dniestr, stanowiła część Imperium Rosyjskiego, produkcja wina stała się domeną arystokracji oraz generalicji Armii Rosyjskiej. Wina Mołdawii cieszyły się ogromnym uznaniem na dworze carskim, a także w innych rejonach Europy. Współcześnie kultura produkcji wina w Mołdawii łączy w sobie wiekową tradycję oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne.

W Mołdawii produkowane są różne rodzaje wina. Każdy region specjalizuje się w uprawie innego typu winorośli. Na południu kraju, w rejonie Valul lui Traian, produkowane są wina czerwone, a także wina likierowe. W centralnej części Mołdawii dominują wina białe, ale także czerwone i musujące. Natomiast w rejonie Balti wytwarzane są wina wytrawne, które służą również do produkcji wódki gatunkowej i brandy.

Mołdawia stawia na wino

Wzrastająca produkcja win, inwestycje w procesy technologiczne i poszerzona oferta potrzebują wsparcia promocyjnego i lobbingowego. W tym celu powstało krajowe biuro Winorośli i Wina (National Office for Vine and Wine). Do obowiązków nowopowstałego organu należą m.in.: wprowadzanie zasad państwowej polityki i rzecznictwa oraz promocja narodowej marki – Wine of Moldova. A legend alive. Rezultatem wzrostu jakości wytwarzanego wina oraz działania biura jest zdobycia licznych nagród w międzynarodowych konkursach winiarskich - na Międzynarodowym Konkursie Wina Bukareszt 2014 wina mołdawskie z 225 medali zdobyły 9 złotych i 28 srebrnych. W tym samym roku branżowy magazyn Decanter nagrodził 7 mołdawskich wytwórni przyznając im 1 srebrny oraz 7 brązowych medali. To tylko część laurów, które spływają na mołdawskie wina w ostatnich latach.

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail