Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Gastro nadzieja

Rok 2012 ma być dla polskiej gastronomii rokiem przełomowym. Optymizm jest wiązany głównie ze współorganizowanym przez Polskę turniejem Euro 2012 oraz nienajgorszą sytuacją gospodarczą.

 Dwa ostatnie lata nie sprzyjały branży gastronomicznej, która ze względu na kryzys skurczyła się do wartości ocenianej w połowie u biegłego roku na 29 mld złotych. Na przestrzeni lat 2010-2011 liczba lokali zmniejszyła się z 75 378 do 71 679, zaś odsetek osób, które ograniczyły swoje wydatki na gastronomię wyniósł aż 47 procent. Na dodatek wciąż znikoma ilość społeczeństwa korzysta z barów, restauracji i kawiarni – odsetek ten oscyluje wokół 5 procent. Dobra wiadomość jest jednak taka, że konsumenci coraz chętniej korzystają z usług sektora premium, dzięki czemu rosną obroty.

 


Wysokie ceny, duża konkurencja

Z badań PMR wynika, że „wśród najczęściej wymienianych powodów gorszej sytuacji rynkowej pojawiał się kryzys, bezrobocie, mniejsza liczba klientów w lokalach lub/i mniejsze wydatki na jedzenie poza domem, a także wzrost cen oraz duża konkurencja”. W efekcie tych czynników spadały obroty w placówkach gastronomicznych. Jak wynika z sondażu, ponad połowa (54 procent) respondentów zadeklarowała, iż ich sprzedaż zmniejszyła się w 2010 roku w porównaniu z rokiem 2009. Sprzedaż wzrosła w przypadku 24-procent placówek, a w przypadku 22 procent pozostała na niezmienionym poziomie.

 


Źle już było?

W roku 2012 gastronomia stoi przed szansą na odrobienie strat i spore wzrosty, do których mają się przyczynić w głównej mierze mistrzostwa Europy w piłce...

Restauracja 2/2012, RYNEK

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności