9 lutego Międzynarodowy Dzień Pizzy
  
9 lutego Międzynarodowy Dzień Pizzy

2023-02-09

Ktoś powie, że „to tylko placek z dodatkami”, ja mu odpowiem- ale za to jaki pyszny. Ktoś powie, że to zwykły fast food, a ja na to, że niezwykły, bo ciasto do niej to prawdziwy kunszt, wymagający odpowiednich proporcji, wprawy no i kreatywności w doborze dodatków. Zatem pizza jak najbardziej gourmet! A gdy do tego dodamy wyzwanie w postaci połączenia wina i pizzy to świetna zabawa gwarantowana.

APC 0071 kopia

Mówiąc o pizzach świata trzeba pamiętać o tym, że pizza i we Włoszech ma niezliczone odmiany, style, sosy, dodatki, jak to słusznie zauważył już Aleksander Dumas ojciec, w swoich opisach podróży do Włoch. Pizze rustykalne do kupienia na ulicznych straganach, małe pizzerie rodzinne na bocznych drogach włoskich regionów, wyrafinowane pizzerie kultowych miast i oczywiście domowe pizze.

Nad ciastem pizzy zwykle prowadzi się dyskusje o wyższości tego neapolitańskiego (wyższego i puszystego) nad rzymskim stylem cienkim i kruchym, ale tak naprawdę bez liku jest pizzerii na świecie i stylów ciasta. Mekkę stanowi Neapol, od którego wszystko się zaczęło. Szczególny rodzaj pizzy stanowią te przyrządzane na świecie przez włoskich imigrantów. Bez wątpienia jedną z ciekawszych pizzy jest ta z Chicago, o specyficznym kształcie, dość grubym cieście, przypominająca bardziej quiche niźli pizzę. San Francisco, Nowy York, Filadelfia, styli włoskiej- amerykańskiej pizzy jest bez liku. Miliony pizzy dziennie wypiekanych jest w Brazylii, przoduje oczywiście wielomilionowa metropolia Sao Paulo. W typowych włoskich dzielnicach jak Bexiga czyli Bel Vista, zaułki wołają stolikami, szyldami i aromatem, aby skosztować prawdziwe włoskiej pizzy. Ale, że to Brazylia, to na pizzy znaleźć można czekoladę, kakao, banany, ananasy.

APC 0274

 Z racji licznej imigracji włoskiej, prawdziwą małą Italią jest argentyńska Mendoza, a w mieście obok typowej argentyńskiej wołowiny, także pasty i pizze, z prawdziwe włoskim zacięciem. Bela Vista vel Bella Vista, czyli „piękne życie” to zazwyczaj nazwa włoskich dzielnic. W Santiago de Chile też jest dzielnica o tej nazwie, ale to zakątek artystów. Najlepsza pizza w stolicy Chile, to spacer dobre 20 minut od serca miasta Providencii do dzielnicy Ñuñoa. W niej energiczny, operatywny i sympatyczny Vincenzo rodem z Neapolu robi najlepsze pizze na świecie. Przynajmniej według mojego podniebienia. Pizza ma charakterystyczny styl, ciasto jest idealne, a na niej dodatki, sosy z czym dusza zapragnie, pesto, quattro fromaggi, a la puttanesca z anchois i kaparami, klasyczne Margherita i Marinara z pomidorami, czosnkiem, oregano i oliwą z oliwek itd.

APC 0139

Najsłynniejsza to królowa wśród pizzy Margherita, nosząca imię od królowej Savoy, Margherity właśnie. Najprostsza a zarazem najwykwintniejsza, z bazylią, serem, sosem pomidorowym. To także hołd dla włoskości i włoskiej flagi, kolory tej pizzy to właśnie kolory włoskiej bandery. Prostota pizzy i jej wyjątkowość przy tak skąpej ilości dodatków wymaga sera, warzyw czy jakichkolwiek ingrediencji najwyższej jakości

fot. ASmolecAnna Smolec

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail