REWOLUCJA na kilkanaście kranów
  
REWOLUCJA na kilkanaście kranów

2012-08-21

Od kilku lat obserwujemy wzrost zainteresowania piwem, trunkiem do tej pory traktowanym po macoszemu. Rozwój rynku zawdzięczamy w dużej mierze piwom zagranicznym, przynoszącym konsumentom zupełnie nowe doznania smakowe. Wraz z nimi przywędrowały do nas mody i sposoby serwowania złotego trunku. Jednym z najciekawszych trendów są bary Multi-Tap.

  

Pod tą nazwą kryje się cała piwna filozofia. Chodzi o lokale, w których możemy spróbować kilku lub kilkunastu piw z beczki. Oferta takich miejsc ciągle się zmienia, proponując szeroki wybór piw w różnych stylach, pochodzących z wielu krajów.

 

Podstawa to krany

Geneza powstania takich barów wiąże się z rozwojem piwowarstwa rzemieślniczego w USA i w zachodniej Europie. Wielu konsumentów znudzonych monotonną ofertą koncernów piwnych poszukiwało odmiennych smaków. Odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku był gwałtowny wzrost ilości małych browarów, oferujących ciekawe i niebanalne piwa. Wraz z nimi pojawiły się puby i bary nastawione na serwowanie tego rodzaju trunków. Takie lokale skupiają się na różnorodności i najwyższej jakość serwowanych piw. Najczęściej wiąże się to z posiadaniem przynajmniej kilku kranów, w których kończącą się beczkę zastępuje nowa zawierająca zupełnie inne piwo. Oczywiście ilość kranów jest w tym przypadku sprawą umowną i indywidualną. Spacerując malowniczymi uliczkami Brukseli, możemy trafić do Delirium Café, pubu który oferuje wybór ponad 60 trunków beczkowych uzupełnionych dwoma tysiącami różnych marek piwa butelkowego. W Wielkiej Brytanii kilkanaście nalewaków uchodzi za standard serwowania piwa. Za oceanem, w ojczyźnie Multi-Tap barów, ilość kranów zapiera dech w piersi nawet najbardziej doświadczonego piwosza. W ostatnich latach Polacy odkryli piwa niszowe. Wraz z nimi pojawiły się pierwsze lokale...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail