MATERIAŁ PARTNERA: Wirtualna Polska inwestuje w gastronomię. 20 mln dla Restaumatic
 


MATERIAŁ PARTNERA: Wirtualna Polska inwestuje w gastronomię. 20 mln dla Restaumatic

2022-05-10

Wirtualna Polska otwiera się na nowe obszary działalności – tym razem inwestuje prawie 20 mln zł w platformę SaaS dla branży restauracyjnej. Restaumatic ma przewodzić cyfryzacji w gastronomii w Europie, a jednocześnie stanowić atrakcyjną alternatywę wobec dużych platform takich jak Pyszne.pl i Uber Eats. W jaki sposób branża może zyskać na tej inwestycji?    

twt 858741 544997

Duża inwestycja Wirtualnej Polski

Na początku kwietnia Wirtualna Polska poinformowała o uzyskaniu mniejszościowego udziału w spółce Restaumatic. Proces dokonał się poprzez przystąpienie do funduszu Supercharge Capital i zaoferowanie wkładu inwestycyjnego w wysokości 19,8 mln zł. Taka kwota pozwoli na objęcie 69% wkładów funduszu, który będzie miał ok. 16,9% udziału w spółce Restaumatic. 

- Cieszę się z decyzji zainwestowania przez Wirtualną Polskę w naszą firmę. To jest potwierdzenie i uznanie dla celności naszych decyzji strategicznych, ale i codziennych wysiłków odniesienia sukcesu na tak olbrzymim, ale i niezwykle dynamicznym rynku, jakim jest gastronomia, a szczególnie segment foodtech. – komentuje Marek Skubacz, Prezes Zarządu i założyciel Restaumatic.

Co oferuje Restaumatic?

Restaumatic to spółka oferująca usługi w modelu SaaS (Software as a Service). To nowoczesne rozwiązania kierowane do odbiorców z branży gastronomicznej udostępniane w chmurze. Marka jest obecnie liderem w swojej dziedzinie – dostarcza usługi do ponad 4 800 restauracji w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii oraz Chorwacji. 2021 rok zakończył się dla Restaumatic niezwykle udanie – spółka osiągnęła przychody sięgające 20 mln zł oraz dodatni wynik EBITDA.    

Jakie rozwiązania dla restauracji dostarcza Restaumatic?

  • Strony WWW dla restauracji z systemem online lub implementację Aktywnego Menu na istniejącej stronie,
  • Aplikacje mobilne dla gastronomii – na systemy Android oraz iOS,
  • Autorski system RePOS dla restauracji oferujących dostawę,
  • Platformę Apetilo do zamawiania jedzenia – oferującą korzystny system rozliczeń.

Więcej o produktach Restaumatic:

Profesjonalna strona WWW z systemem zamówień online lub Aktywne Menu: https://www.restaumatic.com/pl/online-sale/

RePOS - system do zarządzania restauracją i dostawami: https://www.restaumatic.com/pl/repos/

Ambitne plany na przyszłość

Sukcesy marki w ubiegłych latach jeszcze bardziej mobilizują spółkę do dalszego rozwoju. Plany są ambitne i obejmują rozszerzenie działalności o kilka dużych rynków w Europie Zachodniej.

Środki pozyskane z inwestycji Wirtualnej Polski mają wesprzeć rozwój marki, m.in. na rynku niemieckim, hiszpańskim, francuskim oraz włoskim. Część funduszu ma być przeznaczona także na dalszy rozwój usług i produktów oraz promocję marki.  

W ostatnich latach znacząco zmienił się także rynek gastronomiczny. Z badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Sieć Instytutów Badawczych wynika, że aż 22% Polaków co najmniej raz w tygodniu wybiera jedzenie z dowozem. Rosnący trend dostrzegła także Wirtualna Polska.   

- Rynek dostaw jedzenia w Polsce jest wart ok. 4 miliardów złotych i dynamicznie rośnie. Zdecydowaliśmy się na tę inwestycję, biorąc pod uwagę zarówno pozycję Restaumatic, jak i fakt, że pozwala nam na rozszerzenie działalności w nowym dla nas i bardzo perspektywicznym segmencie SaaS. – mówi Adam Rogaliński z VP Corporate Development Wirtualnej Polski Holding S.A.

Nieocenione wsparcie partnerów biznesowych

 - Inwestycja Wirtualnej Polski doszła do skutku dzięki wierze w Restaumatic i czynnemu udziałowi Supercharge Capital, a w szczególności Grzegorzowi Kazulakowi i pracy mecenasów: Rafała Celeja z Venture Capital Lawyer, Cezarego Miąckiewicza z Lawsome i Krzysztofa Topolskiego z Adventure – mówi Marek Skubacz.

W realizację współpracy aktywnie zaangażowani byli także wcześniejszy inwestorzy. - Chciałbym serdecznie podziękować Katarzynie Dąbrowskiej z Inventures, Tomaszowi Swiebodzie z Inovo Venture Partners, Markowi Rusieckiemu z Xevin Investment Group, Mariuszowi Gralewskiemu i Jakubowi Skoczylasowi z DocPlanner, Michałowi Borkowskiemu z Brainly, Marcinowi Kurkowi oraz innym inwestorom. […]To dzięki nim jesteśmy w tym miejscu – dodaje Marek Skubacz. 

Restaumatic – alternatywa dla dostawczych gigantów?

Jedną z mocnych stron oferty Restaumatic jest uczciwe podejście do restauratorów i usługi stanowiące przeciwwagę dla wielkich platform. Czym wyróżnia się na tle konkurencji?

Aspektem, który może zainteresować właścicieli gastronomii i restauratorów jest oferta usług Restaumatic, które pomagają zredukować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego. Zewnętrzni dostawcy pobierają wysokie prowizje za świadczenie usług – mogą one sięgać nawet do 30% od pojedynczego zamówienia. To wysoki koszt, zwłaszcza dla przedsiębiorców działających lokalnie. Restaumatic dostarcza nie tylko profesjonalne strony internetowe w połączeniu systemem zamawiania jedzenia online, ale też dedykowaną aplikację mobilną, Widget Aktywne Menu oraz RePOS – system do zarządzania restauracją i dostawami.

W ramach aplikacji Apetilo, która jest nowością w ofercie Restaumatic, właściciele gastronomii mogą korzystać z portalu do zamawiania jedzenia na jasnych zasadach z przyjazną, niską prowizją. W tym przypadku może ona wynosić od 1,8 do 6,8%. Dodatkowo restauratorzy w ramach usługi zyskują także dodatkowe udogodnienia – samodzielną edycję menu oraz zbieranie zgód marketingowych od kupujących (takiej możliwości nie oferuje żaden inny portal).  

WP wspiera cyfryzację 

Inwestycja w Restaumatic nie jest pierwszą w portfolio Wirtualnej Polski. Właściciel portalu od lat wspiera rozwój cyfryzacji i rynek usług internetowych. WP jest już właścicielem serwisów wp.pl, money.pl, totalmoney.pl, autocentrum.pl, superauto.pl, a także homebook.pl, extradom.pl, domodi.pl, wakacje.pl, nocowanie.pl, czy allani.pl. W lutym 2022 roku z cyfrowych produktów Wirtualnej Polski skorzystało aż 22 mln Polaków.

 - WP postanowiła zaistnieć w obszarze rozwiązań Software as a Service i tym bardziej cieszy fakt, że pierwszą firmą jest właśnie Restaumatic – mówi Marek Skubacz, CEO.

Finalnie porozumienie dojdzie do skutku po otrzymaniu zgody ze stronyPrezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail