Manager kontra dostawca
  
Manager kontra dostawca

2012-11-12

Wybór dostawcy, a przede wszystkim współpraca z nim w naszej restauracji, nie musi być drogą przez mękę. Należy jednak wcześniej odpowiednio się przygotować, a potem ustalić odpowiednie i jasne zasady. W końcu kontrolować przez z góry ustalone procedury.

  

Na naszą decyzję wpływają zarówno cena, jak i dostępność artykułów, czasem lokalizacja punktu lub zapewniony w nim oczekiwany poziom obsługi. Kluczowa jest jednak zazwyczaj jakość poszukiwanego produktu. To ona skłania nas do wyboru. Podobne kryteria stosujemy, szukając dostawców produktów dla hotelu lub restauracji.

 

Dostawca partnerem

Osoby zarządzające restauracjami zdają sobie sprawę, że bez odpowiedniej jakości produktów nie można osiągnąć sukcesu. Tylko właściwa współpraca z dostawcą gwarantuje odpowiednie cechy i, co również istotne, ceny wyrobów. Kluczem do zapewnienia odpowiedniej jakości kooperacji jest traktowanie dostawcy jako naszego partnera. Właściwe relacje, wzajemny szacunek, jasne i przejrzyste zasady współpracy będą miały znaczący wpływ na jej jakość. Należy pamiętać o określeniu pożądanego profilu oraz właściwości naszej działalności i zaprezentowaniu jej naszemu partnerowi.

 

Konkurencja między Dostawcami

Paweł Wilk, manager włoskiej restauracji Incanto w Warszawie mówi o swoim pomyśle na kontakt z dostawcami.

Ważną cechą dostawcy jest jego elastyczność i dyspozycyjność. Wymagamy zwiększania asortymentu u naszych kontrahentów. Największym ich błędem jest fakt wzmożonej aktywności, kiedy walczą o pozyskanie klienta, zapominając o nim zupełnie po kilku pierwszych dostawach. Natomiast największym błędem restauratora jest bezkrytyczne korzystanie z tzw. sprawdzonych dostawców. Współpracujemy z trzema dystrybutorami produktów z Włoch. Pozwala nam to dywersyfikować ryzyko związane z dostępnością produktów, a także tworzyć małą konkurencję między nimi. Wydaje mi się, iż najzdrowszą relacją między kontrahentami, nie tylko w środowisku gastronomii, jest relacja stricte biznesowa. Takie podejście pozwala na zachowanie zdrowych relacji pomiędzy kontrahentami. Incanto, ul. Kobielska 6 lok. 10, Warszawa

  

Zmiana wiąże się z ryzykiem

Piotr Fryca, dyrektor hotelu i restauracji Na Skarpie o dostawcach w niewielkich miejscowościach.

Jako że większość naszych dostawców to małe i lokalne firmy, bardziej od programów lojalnościowych interesują nas dostawy na czas i świeżość. Nawet najdrobniejsze szczegóły, jak chociażby zachowanie dostawy/kierowcy czy przedstawiciela handlowego, mogą mieć spory wpływ na współpracę. Staramy się być na bieżąco, jeśli chodzi o nowości i nowe firmy w okolicy. Zbieramy oferty, po czym prosimy naszych dostawców o renegocjacje poprzednich cen. Taki proceder przeprowadzamy raz na rok. Nie lubimy zmieniać dostawców, wiąże się to z ryzykiem. Na Skarpie, ul. Bytowska 2, Charzykowy koło Chojnic

  

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail