Wino od święta
  
Wino od święta

2012-11-12

Spędzenie Wigilii w restauracji staje się częstszym zjawiskiem niż kiedyś. W obsłudze tego rynku przoduje z naturalnych przyczyn gastronomia hotelowa, ale nie na zasadzie wyłączności. Coraz więcej restauracji staje przed kwestią doboru win do wigilijnego menu.

  

Do tej pory miało się zadanie z jednej strony łatwe, a z drugiej trudne. Łatwe, bo menu mimo lokalnych różnic było oczywiste i zamykające się w kilku grupach potraw. Trudne, bo kapusta, śledzie i karp nie są „ulubieńcami” wina. Sprawa zaczęła się jeszcze bardziej komplikować, gdy w 2003 roku Kościół katolicki odstąpił od nakazu postu w dniu poprzedzającym Boże Narodzenie. Odtąd do tradycyjnych ryb, kapusty, pierogów, klusek mogą dołączać potrawy mięsne. Mimo upływu niemal 10 lat ta dyspensa nie zmieniła przyzwyczajeń większości Polaków – według badań zaledwie kilka procent osób deklaruje rezygnację z postnego jedzenia. Siła tradycji przeważyła nad kościelnym zezwoleniem. Pozostańmy więc przy tradycyjnym zestawie potraw.

 

Najprawdziwszym królem wieczoru 24 grudnia powinno być… wino musujące. Nie ma nic niestosownego w rozpoczęciu wieczerzy takim właśnie trunkiem. Egzemplarze brut, neutralne w smaku, z dobrym kręgosłupem kwasowości poradzą sobie z karpiem, a nawet ze śledziem. Do tej drugiej potrawy część specjalistów poleca nawet mniej wytrawne extra dry, ale to już kwestia gustu i sposobu podawania tej ryby. Do karpia lub innych ryb dobrym wyborem będzie biały burgund, który dzięki wapiennemu podłożu utrzymuje ekspresję owocową w ryzach. Osobom preferującym czerwone wina można zaproponować z kolei czerwonego burgunda. Do kapusty i pierogów można dobrać coś z alzackich rieslingów lub węgierskich furmintów. Na etapie deserów najlepiej będzie pasował tokaj.

 

Niedrogie zamienniki

Zestaw win jest, jak widać, dość luksusowy – szampan, burgundy, wina alzackie, tokaj. Można jednak dla każdej z tych pozycji znaleźć niedrogie...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail