Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Wino od święta

2012-11-12

Spędzenie Wigilii w restauracji staje się częstszym zjawiskiem niż kiedyś. W obsłudze tego rynku przoduje z naturalnych przyczyn gastronomia hotelowa, ale nie na zasadzie wyłączności. Coraz więcej restauracji staje przed kwestią doboru win do wigilijnego menu.

  

Do tej pory miało się zadanie z jednej strony łatwe, a z drugiej trudne. Łatwe, bo menu mimo lokalnych różnic było oczywiste i zamykające się w kilku grupach potraw. Trudne, bo kapusta, śledzie i karp nie są „ulubieńcami” wina. Sprawa zaczęła się jeszcze bardziej komplikować, gdy w 2003 roku Kościół katolicki odstąpił od nakazu postu w dniu poprzedzającym Boże Narodzenie. Odtąd do tradycyjnych ryb, kapusty, pierogów, klusek mogą dołączać potrawy mięsne. Mimo upływu niemal 10 lat ta dyspensa nie zmieniła przyzwyczajeń większości Polaków – według badań zaledwie kilka procent osób deklaruje rezygnację z postnego jedzenia. Siła tradycji przeważyła nad kościelnym zezwoleniem. Pozostańmy więc przy tradycyjnym zestawie potraw.

 

Najprawdziwszym królem wieczoru 24 grudnia powinno być… wino musujące. Nie ma nic niestosownego w rozpoczęciu wieczerzy takim właśnie trunkiem. Egzemplarze brut, neutralne w smaku, z dobrym kręgosłupem kwasowości poradzą sobie z karpiem, a nawet ze śledziem. Do tej drugiej potrawy część specjalistów poleca nawet mniej wytrawne extra dry, ale to już kwestia gustu i sposobu podawania tej ryby. Do karpia lub innych ryb dobrym wyborem będzie biały burgund, który dzięki wapiennemu podłożu utrzymuje ekspresję owocową w ryzach. Osobom preferującym czerwone wina można zaproponować z kolei czerwonego burgunda. Do kapusty i pierogów można dobrać coś z alzackich rieslingów lub węgierskich furmintów. Na etapie deserów najlepiej będzie pasował tokaj.

 

Niedrogie zamienniki

Zestaw win jest, jak widać, dość luksusowy – szampan, burgundy, wina alzackie, tokaj. Można jednak dla każdej z tych pozycji znaleźć niedrogie...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności