Kulawka - czyli w czym pić piwo
 
Kulawka - czyli w czym pić piwo

– Tam, gdzie piwo było w modzie, pili go od śniadania do obiadu, od obiadu do poduszki – pisał Jędrzej Kitowicz w „Opisie obyczajów za panowania Augusta III”.

– Byli tak dobrego gardła niektórzy i tak przestronnego brzucha, że kufel piwa garcowy albo szklenicę taką, lub kielich bez nogi, z umysłu taki, żeby go nie można było postawić, kulawką zwany, duszkiem bez odpoczynku wypijali.

Kulawki rzadko kto dziś używa, a nad tym, w czym pić piwo, tylko pozornie nie ma się co rozwodzić. Przecież wystarczy podać złoty trunek w zwykłym kuflu. Nic bardziej mylnego. Piwo można serwować w dziesiątkach rodzajów szklanek, pokali, kufli czy innych rodzajów szkła. Nie wszystkie z tych sposobów spełniają warunki piwnego sa-voir vivre.

rs-2013-01-50

Czystość szkła

Zaczniemy jednak od rzeczy teoretycznie oczywistej, czyli od czystości szklanek. Niestety, wciąż zdarza się podawanie piwa w niedomytym szkle. Rozpoznanie takiej szklanki jest łatwe nawet w słabo oświetlonych zakamarkach pubu. Wystarczy przyjrzeć się podanemu piwu – jeżeli na ściankach naczynia zobaczymy osadzone pęcherzyki CO2 znaczy to, że otrzymaliśmy piwo w brudnej szklance. Nie dajmy się zwieść pseudofachowcom, takie oznaki nie są w żaden sposób związane z wysyceniem danego piwa. Takie piwo najlepiej zwrócić, dobitnie wyjaśniając powody naszego działania. Nowoczesne zmywarki gastronomiczne bardzo dobrze spełniają swoją rolę i szklanki opuszczające taki sprzęt są idealnie czyste.

Problem leży gdzie indziej: takie szkło bardzo często jest odstawiane lub podwieszane nad barem, gdzie pełni funkcję ozdoby. Wcześniej czy później na szklance osiądą mikrozabrudzenia, kurz czy drobinki tłuszczu. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne dla piwnej piany. Idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest użycie specjalnego ociekacza z myjką i zraszaczem do szkła. Innym dość...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail