Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Kulawka - czyli w czym pić piwo

2013-02-12

– Tam, gdzie piwo było w modzie, pili go od śniadania do obiadu, od obiadu do poduszki – pisał Jędrzej Kitowicz w „Opisie obyczajów za panowania Augusta III”.

– Byli tak dobrego gardła niektórzy i tak przestronnego brzucha, że kufel piwa garcowy albo szklenicę taką, lub kielich bez nogi, z umysłu taki, żeby go nie można było postawić, kulawką zwany, duszkiem bez odpoczynku wypijali.

Kulawki rzadko kto dziś używa, a nad tym, w czym pić piwo, tylko pozornie nie ma się co rozwodzić. Przecież wystarczy podać złoty trunek w zwykłym kuflu. Nic bardziej mylnego. Piwo można serwować w dziesiątkach rodzajów szklanek, pokali, kufli czy innych rodzajów szkła. Nie wszystkie z tych sposobów spełniają warunki piwnego sa-voir vivre.

rs-2013-01-50

Czystość szkła

Zaczniemy jednak od rzeczy teoretycznie oczywistej, czyli od czystości szklanek. Niestety, wciąż zdarza się podawanie piwa w niedomytym szkle. Rozpoznanie takiej szklanki jest łatwe nawet w słabo oświetlonych zakamarkach pubu. Wystarczy przyjrzeć się podanemu piwu – jeżeli na ściankach naczynia zobaczymy osadzone pęcherzyki CO2 znaczy to, że otrzymaliśmy piwo w brudnej szklance. Nie dajmy się zwieść pseudofachowcom, takie oznaki nie są w żaden sposób związane z wysyceniem danego piwa. Takie piwo najlepiej zwrócić, dobitnie wyjaśniając powody naszego działania. Nowoczesne zmywarki gastronomiczne bardzo dobrze spełniają swoją rolę i szklanki opuszczające taki sprzęt są idealnie czyste.

Problem leży gdzie indziej: takie szkło bardzo często jest odstawiane lub podwieszane nad barem, gdzie pełni funkcję ozdoby. Wcześniej czy później na szklance osiądą mikrozabrudzenia, kurz czy drobinki tłuszczu. Te ostatnie są szczególnie niebezpieczne dla piwnej piany. Idealnym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest użycie specjalnego ociekacza z myjką i zraszaczem do szkła. Innym dość...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności