Heura pozyskuje ponad 20 mln euro na rozwój produkcji “następców mięsa” w Europie
  innowacje

Heura pozyskuje ponad 20 mln euro na rozwój produkcji “następców mięsa” w Europie

2022-11-20

Heura to najszybciej rozwijający się w Europie startup food-technologiczny produkujący żywność roślinną. Firma ogłosiła właśnie jedną z największych europejskich rund finansowania B w 2023 roku w sektorze zamienników białka zwierzęcego. W jej ramach Heura pozyska nawet 20 milionów euro i rozpocznie emisję obligacji zamiennych. Wśród inwestorów znaleźli się: gwiazda NBA Ricky Rubio, piłkarze klubu FC Barcelona Sergio Busquets i Sergi Roberto, hiszpański prezenter telewizyjny David Broncano, a także Unovis Asset Management - fundusz VC będący światowym liderem w sektorze transformacji białkowej.

 Heura 0159 ACOP

“Mamy na pokładzie inwestorów z poczuciem misji. Nie boją się śmiałych działań, by upowszechniać białko roślinne. To daje nam zasoby do napędzania wzrostu w branży w całej Europie" - powiedział Marc Coloma, współzałożyciel i Prezes Heura, a także aktywista na rzecz zwierząt hodowlanych. "Mamy jasną wizję. Walczymy o lepszą przyszłość dla ludzi, zwierząt i planety. Nowe finansowanie sprawi, że z lidera rynku hiszpańskiego staniemy się wiodącym w Europie startupem food-tech w zakresie transformacji systemu żywności. W przyszłym roku przejdziemy najprawdopodobniej największą rundę B w branży", dodaje Coloma.

 

Po otrzymaniu finansowania, głównym celem Heura będzie zdobycie do 2027 roku pozycji lidera europejskiego rynku roślinnego. Firma będzie rozwijać produkty określane przez nią “następcami mięsa” w krajach, w których funkcjonuje obecnie, czyli we Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii, a także na nowych rynkach - w Polsce, Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Holandii i innych. Heura jest w trakcie opracowania przełomowych technologii i innowacji w nowych segmentach rynku - pierwsze patenty zgłosi jeszcze w listopadzie 2022 roku.

 

Tegoroczna runda inwestycyjna rozpoczęła się od zebrania przez Heurę ponad 4 milionów euro w zaledwie 12 godzin. Udało się tego dokonać w ramach kampanii crowdfundingowej nazwanej przez firmę “Equity for Good Rebels” (“Udziały dla dobrych buntowników”), w której wzięło udział ponad 5 tysięcy osób z całego świata. Połowa z nich była w wieku od 18-35 lat, a 42% identyfikowało się jako kobiety, co zdecydowanie odróżnia tę grupę od większości inwestorów indywidualnych. 

 

Heura pozyskuje nie tylko inwestorów, ale i nowych klientów - firma prawie podwoiła swoje obroty w pierwszej połowie 2022 roku. W połowie roku osiągnęła 14,7 mln euro obrotów w porównaniu z 7,6 mln euro w tym okresie w roku ubiegłym. Dzięki najbardziej udanej pierwszej połowie roku w swojej pięcioletniej historii, Heura dołączyła do największych sprzedawców detalicznych, wśród których są między innymi Carrefour, Auchan, Frisco i E.Leclerc w Polsce, Ocado w Wielkiej Brytanii, Migros w Szwajcarii, Carrefour we Włoszech, E.Leclerc, Intermarché i Super U we Francji. Pod koniec roku zostaną ogłoszone nowe partnerstwa z najważniejszymi europejskimi graczami oraz szczegóły dotyczące trzycyfrowego wzrostu firmy. Od 17 do 23 listopada 2022 roku roślinne stripsy Heura będzie można kupić w sklepach sieci Biedronka w całej Polsce. To pierwsza tak duża akcja promocyjna Heura w naszym kraju.

 

Firma przywiązuje bardzo dużą wagę do kwestii środowiskowych i dobrostanowych. Jak podkreśla Marc Coloma, "w porównaniu do produkcji tradycyjnego mięsa, w pierwszej połowie roku zaoszczędziliśmy około 55,9 mln litrów wody i 3,6 mln kg dwutlenku węgla, a także uratowaliśmy życie 509 000 kurczaków, świń i krów. Naszym ostatecznym celem jest redefinicja całego systemu żywnościowego i wprowadzenie zmian w łańcuchu wartości tak, aby przejść od neutralności węglowej do pozytywnego wpływu na klimat."

 

Odnośniki oraz dodatkowe informacje:

●      1. Badania firmy Nielsen & KANTAR MAT P8 2022

●      2. Badania firmy AT Kearney

●      3. Badania firmy Bloomberg Intelligence

●      Heura Foods to w 100% roślinny barceloński startup food-tech założony przez aktywistów. Tworzy rozwiązania, które odpowiadają na problemy obecnego systemu produkcji żywności i dzięki temu przyspiesza zmianę świata na taki, w którym nasze codzienne nawyki żywieniowe mają pozytywny wpływ na ludzi, zwierzęta i planetę. Zakorzenione w odkryciach naukowych i przełomowych technologiach, innowacje Heura podtrzymują tradycje kulinarne regionu Morza Śródziemnego, w tym wysoką wartość odżywczą, pozytywny wpływ na klimat i wyjątkowy smak. Heura, która jest już liderem na rynku hiszpańskim, rozszerza kategorię produktów roślinnych w całej Europie i poza nią, w tym w Polsce, Kanadzie, Francji, Niemczech, Hong Kongu, Włoszech, Meksyku, Szwecji, Szwajcarii, Singapurze, Holandii, Wielkiej Brytanii i innych krajach

 

fot. materiał prasowy 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail