Eksperyment: alkohol w kuchni
  
Eksperyment: alkohol w kuchni

2013-03-20

rs-2012-02-42W pełni wykorzystać walory alkoholu w kuchni można, a nawet trzeba. Dobry trunek doda temperamentu potrawie serwowanej w restauracji. Należy pamiętać, aby podczas gotowania pijać ten alkohol, którego używamy w potrawie. Będzie nam łatwiej szukać smaku doskonałego.

 

Whisky

Są whisky, w których dominującym smakiem i aromatem będą świeże owoce, kwiaty, ale są też gatunki z wiodącym zapachem palonego drzewa, torfu. Whisky możemy wykorzystać np. do marynowania i pieczenia mięs. Torfowe i kwiatowe aromaty doskonale uzupełniają walory mięsa wołowego, dziczyzny i szynki wieprzowej. Od lat Jack Daniels wykorzystywany jest do pieczenia mięs w sosie barbecue.

Wódka

Bardzo dobrze skruszają mięsa, a do ich pieczenia możemy też wykorzystać wódki smakowe, na przykład cytrynówkę, żołądkową gorzką, becherovkę, Jägermeistera, orzechówkę.

Koniak

Jego wartości smakowe dostrzegane są przede wszystkim podczas pieczenia i przygotowania sosów, ale pasuje też do ciast, deserów (na przykład tiramisù) i czekolady. Kwiatowe aromaty koniaków – szczególnie VSOP – mogą poprawić nasze samopoczucie jako digestive.

Likiery

Dobrodziejstwa smakowych likierów są bardzo często wykorzystywane w kuchni. Likieru pomarańczowego Cointreau użyjemy do pieczenia bez. Bardzo dobrym składnikiem sorbetów są wermuty. Ich charakterystyczny, delikatny ziołowy smak i aromat pomoże stworzyć bardzo ciekawy deser. Profesjonalny barman pokaże, jak przygotować hot shot z waniliowym likierem Galiano.

Wina

Wino dolewano do bigosu i sosów. Czy nie dobrym pomysłem będzie polanie pieczonego mięsa na przykład tokajem? W dziedzinie win w kuchni dajmy się ponieść fantazji i poeksperymentujmy trochę, bo warto maksymalnie wykorzystać wszystkie ich walory.

Rum

Nie wyobrażam sobie w zimie nie sięgnąć po filiżankę gorącej herbaty z ciemnym – podkreślam ciemnym – rumem z Jamajki, który swoim zdecydowanym smakiem i aromatem dębiny rozgrzeje zmarznięte ciało. Warto wykorzystać też rum do czekolady na gorąco ze szczyptą ostrej papryki czy do pieczenia ciast. Biały rum pasuje do krewetek: skruszeją i nasiąkną smakiem melasy z trzciny cukrowej. Rum pasuje także do kawy, na przykład...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail