Prawo: HACCP a etyka
 


Prawo: HACCP a etyka

Czy termin „etyka biznesu” jest oksymoronem – zestawieniem słów o znaczeniu wzajemnie sprzecznym? A jeśli tak to, czy systemy bezpieczeństwa żywności takie jak obowiązkowy HACCP mają szanse być skuteczne?

rs-2013-04-39

Wedle tradycyjnych poglądów biznes i etyka wykluczają się wzajemnie. Prowadzenie działalności biznesowej jest z gruntu niemoralne, ponieważ rządzi nią nieposkromiona chęć zysku i eliminowania konkurencji poprzez stosowanie nieetycznych praktyk. Natomiast wedle poglądów liberalnych, każda działalność gospodarcza musi być podporządkowana określonym standardom etycznym i powinien istnieć nierozerwalny związek między wynikami finansowymi firmy a jej „wizerunkiem etycznym” jako firmy uczciwej, odpowiedzialnej i prawej. Jest to wynikiem swego rodzaju instrumentalnego podejścia do etyki biznesu, wedle którego „etyka się opłaca”, „sprytnie jest być etycznym”, „dobre postępowanie to dobry interes”. Etyka jest po prostu pewnym narzędziem skuteczności w interesach, a moralność leży w interesie firmy, ponieważ moralna dezaprobata poczynań firmy może się przekształcić w nacisk publiczny czy nawet bojkot ze strony konsumentów, co szkodzi wizerunkowi firmy. Natomiast moralna aprobata firmy prowadzi do wspierania jej przez konsumentów i dobrze wpływa na jej publiczny wizerunek.

Podstawowe zasady

W gospodarce w coraz większym stopniu opartej na wiedzy, również wiedza o etycznym wymiarze działalności gospodarczej powinna należeć, na równi z wiedzą ekonomiczną i techniczną, do intelektualnego wyposażenia ludzi biznesu. W biznesie obowiązują zasady etyczne oparte na tzw. dekalogu biznesmena, nawiązujące do etyki katolickiej. Jest ich 10, a dwie podstawowe brzmią następująco:

1. Nie produkuj niczego, co zagrażałoby...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail