Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Prawo: HACCP a etyka

2013-08-28

Czy termin „etyka biznesu” jest oksymoronem – zestawieniem słów o znaczeniu wzajemnie sprzecznym? A jeśli tak to, czy systemy bezpieczeństwa żywności takie jak obowiązkowy HACCP mają szanse być skuteczne?

rs-2013-04-39

Wedle tradycyjnych poglądów biznes i etyka wykluczają się wzajemnie. Prowadzenie działalności biznesowej jest z gruntu niemoralne, ponieważ rządzi nią nieposkromiona chęć zysku i eliminowania konkurencji poprzez stosowanie nieetycznych praktyk. Natomiast wedle poglądów liberalnych, każda działalność gospodarcza musi być podporządkowana określonym standardom etycznym i powinien istnieć nierozerwalny związek między wynikami finansowymi firmy a jej „wizerunkiem etycznym” jako firmy uczciwej, odpowiedzialnej i prawej. Jest to wynikiem swego rodzaju instrumentalnego podejścia do etyki biznesu, wedle którego „etyka się opłaca”, „sprytnie jest być etycznym”, „dobre postępowanie to dobry interes”. Etyka jest po prostu pewnym narzędziem skuteczności w interesach, a moralność leży w interesie firmy, ponieważ moralna dezaprobata poczynań firmy może się przekształcić w nacisk publiczny czy nawet bojkot ze strony konsumentów, co szkodzi wizerunkowi firmy. Natomiast moralna aprobata firmy prowadzi do wspierania jej przez konsumentów i dobrze wpływa na jej publiczny wizerunek.

Podstawowe zasady

W gospodarce w coraz większym stopniu opartej na wiedzy, również wiedza o etycznym wymiarze działalności gospodarczej powinna należeć, na równi z wiedzą ekonomiczną i techniczną, do intelektualnego wyposażenia ludzi biznesu. W biznesie obowiązują zasady etyczne oparte na tzw. dekalogu biznesmena, nawiązujące do etyki katolickiej. Jest ich 10, a dwie podstawowe brzmią następująco:

1. Nie produkuj niczego, co zagrażałoby...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności