Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Podstawą jest plan higieny

2013-08-28

O tym, że czystość jest nieodzownym elementem dobrej restauracji, już chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Magda Gessler w swoich „Kuchennych rewolucjach” robi to wyjątkowo skutecznie. Dziwić może jedynie zachowanie właścicieli i pracowników tych lokali. Okazuje się bowiem, że dla różnych ludzi czyste oznacza zupełnie coś innego.

rs-2013-04-40

Jest to tym bardziej dziwne, że od 2004 roku obowiązują zasady narzucone przez HACCP. Jego poprawne działanie jest możliwe przecież dopiero po wdrożeniu Dobrej Praktyki Higienicznej (GMP), której jednym z głównych elementów jest utrzymanie czystości. Producenci środków chemicznych przeznaczonych do kuchni prześcigają się w pomysłach, jak przekonać do swoich produktów, jak wykazać że ich rozwiązanie jest lepsze i tańsze. Czy jest w ogóle możliwe, że za środki chemiczne, bez których nie można się obyć, możemy zapłacić mniej, a efekt będzie lepszy? Jak to możliwe, że czyszczenie środkiem za kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych będzie tańsze i zdecydowanie lepsze niż używane preparaty znane z reklam telewizyjnych i własnej kuchni? GMP narzuca w tym zakresie procedury. Jedną z nich jest przygotowanie planów higieny. Bardzo dokładnie, a jednocześnie w przejrzysty sposób, pracownicy dostają dokładne procedury postępowania podczas czyszczenia i dezynfekcji powierzchni. Przedstawię to na przykładzie trzech producentów: Voigt, Buzil i Tana Professional (patrz str. 34). Trzy różne pomysły, ale podstawowe zadania są spełnione. W formie piktogramu pokazana została powierzchnia czyszczenia oraz sprecyzowany został konkretny środek chemiczny. Z punktu widzenia kosztów, ale i jego skuteczności, strategiczne znaczenie ma kolumna określająca dozowanie środka. Cały czas pokutuje u nas przyzwyczajenie, że płynów do mycia - czym więcej, tym lepiej. Musimy szybko tego się oduczyć. Przedozowanie może spowodować zniszczenie powierzchni lub efekt zupełnie inny od oczekiwanego.

Często omawiając to zagadnienie słyszę, że przecież o tym już wszyscy wiedzą. Jeżeli tak, to dlaczego pracując również jako biegła sądowa wykonuję naprawdę wiele ekspertyz zniszczonych powierzchni? Jeżeli...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności