Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Przechowywanie żywności - Nie wyrzucać pieniędzy do kosza

2013-08-28

Przy tak dużej skali obrotu żywnością, jak nawet w niewielkiej restauracji, wszelkie niedociągnięcia i brak jasnych reguł w zakresie jej przechowywania mogą prowadzić do wielotysięcznych strat. Zepsute produkty to nie tylko koszty, ale również zagrożenie dla zdrowia gości, nie wspominając o reputacji lokalu. Żeby uniknąć takich sytuacji często wystarczy po prostu podstawowa wiedza o zasadach przechowywania różnego rodzaju produktów spożywczych. I odpowiednie urządzenia.

Czy lokal zamawia hurtowe ilości różnorodnych produktów do przygotowywania potraw na miejscu, czy półprodukty do szybkiej obróbki przed podaniem - zawsze będzie miał problem z właściwym przechowywaniem żywności. Żeby nie wyrzucać, w tym wypadku dosłownie, pieniędzy do kosza, warto mieć wiedzę o właściwościach chemicznych i fizycznych różnych kategorii produktów, które wpływają na ich żywotność i o czynnikach, które przyśpieszają bądź spowalniają procesy psucia się artykułów spożywczych.

Pilnować terminów


Podstawową regułą rządzącą przechowywaniem żywności jest przestrzeganie daty ważności do spożycia. Wbrew pozorom często już z tym jest problem, co zazwyczaj wynika z braku odpowiedniej organizacji pracy w kuchni. Co roku miliony złotych są marnowane w branży gastronomicznej tylko z tego powodu, że „ktoś nie dopatrzył”, iż właśnie minął termin przydatności do spożycia zamówionych produktów. Można te straty zminimalizować wyznaczając jedną osobę w kuchni, która będzie odpowiedzialna za pilnowanie, aby do przygotowywania posiłków wykorzystywać produkty, którym pozostał najkrótszy termin ważności. Logistycznie można to sobie usprawnić porządkując towary w magazynie czy urządzeniach chłodniczych według tych kończących się terminów przydatności. Uniknie się wtedy sytuacji, gdy na bieżąco korzysta się z produktów, które świeżo trafiają do restauracji, natomiast tygodniami, a nawet miesiącami w zakamarkach magazynu czy lodówki...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności