Przechowywanie żywności - Nie wyrzucać pieniędzy do kosza
 


 

Przechowywanie żywności - Nie wyrzucać pieniędzy do kosza

2013-08-28

Przy tak dużej skali obrotu żywnością, jak nawet w niewielkiej restauracji, wszelkie niedociągnięcia i brak jasnych reguł w zakresie jej przechowywania mogą prowadzić do wielotysięcznych strat. Zepsute produkty to nie tylko koszty, ale również zagrożenie dla zdrowia gości, nie wspominając o reputacji lokalu. Żeby uniknąć takich sytuacji często wystarczy po prostu podstawowa wiedza o zasadach przechowywania różnego rodzaju produktów spożywczych. I odpowiednie urządzenia.

Czy lokal zamawia hurtowe ilości różnorodnych produktów do przygotowywania potraw na miejscu, czy półprodukty do szybkiej obróbki przed podaniem - zawsze będzie miał problem z właściwym przechowywaniem żywności. Żeby nie wyrzucać, w tym wypadku dosłownie, pieniędzy do kosza, warto mieć wiedzę o właściwościach chemicznych i fizycznych różnych kategorii produktów, które wpływają na ich żywotność i o czynnikach, które przyśpieszają bądź spowalniają procesy psucia się artykułów spożywczych.

Pilnować terminów


Podstawową regułą rządzącą przechowywaniem żywności jest przestrzeganie daty ważności do spożycia. Wbrew pozorom często już z tym jest problem, co zazwyczaj wynika z braku odpowiedniej organizacji pracy w kuchni. Co roku miliony złotych są marnowane w branży gastronomicznej tylko z tego powodu, że „ktoś nie dopatrzył”, iż właśnie minął termin przydatności do spożycia zamówionych produktów. Można te straty zminimalizować wyznaczając jedną osobę w kuchni, która będzie odpowiedzialna za pilnowanie, aby do przygotowywania posiłków wykorzystywać produkty, którym pozostał najkrótszy termin ważności. Logistycznie można to sobie usprawnić porządkując towary w magazynie czy urządzeniach chłodniczych według tych kończących się terminów przydatności. Uniknie się wtedy sytuacji, gdy na bieżąco korzysta się z produktów, które świeżo trafiają do restauracji, natomiast tygodniami, a nawet miesiącami w zakamarkach magazynu czy lodówki...

Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail