Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

Reklama


Reklama

Woda jak wino

2013-08-28

Woda jest jednym z wyróżników i wizytówek restauracji, jednak restauratorzy wydają się jeszcze zagubieni pośród kryteriów ich wyboru. Tymczasem woda staje się „nowoczesnym winem”, które powinno być wybierane, serwowane i pite zgodnie z regułami podawania najlepszych alkoholi. W odpowiedniej temperaturze, szkle, okolicznościach, a przede wszystkim - najlepszej jakości.

rs-2013-04-47

Matias Glusman,
specjalista ds. napojów, brand manager wody Perlage


Oczekiwania klientów rosną, a restauratorzy powinni wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Trudno wyobrazić sobie dobrą restaurację, dbającą o jakość jedzenia, ale zupełnie niezwracającą uwagi na to z czym jest ono serwowane. Dotyczy to wszystkich napojów - wina, piwa, a także oczywiście wody. Jeżeli klient otrzymuje zwykłą kranówkę, trudno zakładać, że lokal dba o jakość produktów.


Serwowanie dobrej jakości wód jest wizytówką lokalu i dowodem na to, że dbamy o gościa w każdym aspekcie. Znajomość tematu powinna być więc wśród restauratorów powszechna i nie może być lekceważona. Podobnie jak serwowanie dobrego wina, posiadanie w ofercie wody dobrej jakości jest absolutną koniecznością dla restauracji, która ceni i szanuje swoich klientów.

Czym różnią się wody


Wody różnią się między sobą pod wieloma względami. Podstawowym podziałem jest podział na wody mineralne i źródlane, jednak w przypadku gastronomi skupiamy się na wodach mineralnych, które wyróżnia jakość i stabilny skład. Każda woda posiada oczywiście unikalną kompozycję minerałów, która determinuje jej smak. Inaczej smakują wody z przewagą magnezu, a inaczej wody zawierające duże ilości np. potasu czy wapnia. Na smak wody wpływa także jej pH - np. zasadowy odczyn daje wodzie nieco gorzkawy posmak. Ważny jest również sam poziom mineralizacji, czyli ilość rozpuszczonych minerałów na litr wody.

Najlepiej jeśli restauracja ma w swojej ofercie kilka rodzajów wód, albo wody, które pasują do szerokiego spektrum potraw. Do takich wód należą wody średniozmineralizowane o neutralnym pH. Oczywistą cechą charakterystyczną, na którą restaurator powinien zwracać uwagę, jest także stopień nasycenia dwutlenkiem węgla. Dzięki bąbelkom woda zyskuje odświeżający charakter, jednak istnieją różne metody nasycania, a tym samym różne rodzaje musowania. Jeżeli woda jest mocno gazowana, a bąbelki duże, nie poleca się podawania jej wraz z jedzeniem lub winem. Bardzo ważne oprócz samych właściwości wody jest także opakowanie. Zdecydowanie woda powinna być serwowana w eleganckich, szklanych butelkach, które same w sobie stanowią element dekoracyjny. Nie ma więc potrzeby przelewania ich np. do karafki.

Jak dobierać wodę do potraw

Dobieranie wody do potraw opiera się na podobnych zasadach jak łączenie jedzenia z winem. Smak wody nie może konkurować ze smakiem potrawy, ale też nie może być zupełnie zdominowany. Łącząc wodę z jedzeniem zwracamy uwagę na jej trzy cechy. Pierwszą z nich jest stopień mineralizacji. Woda o wyższej mineralizacji jest „cięższa”, a tym samym bardziej intensywna w smaku. Pasuje do bardziej treściwych posiłków. Do...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności