Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Restauracja najwyższej klasy

2013-10-13

Ponad pół roku temu austriacka firma cateringowa DO & CO o międzynarodowych standardach i wieloletnim doświadczeniu kupiła spółkę Lot Catering. Rozmawiamy z panem Krzysztofem Wiśniewskim, prezesem zarządu, o „skoku cywilizacyjnym” jaki nastąpił w firmie.
rs-2013-05-21


Krzysztof Wiśniewski jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu w Petersburgu (Rosja). Ukończył również kursy Międzynarodowego Marketingu w Orange East College w USA oraz studia podyplomowe w dziedzinie Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Doświadczenie zawodowe zdobywał w firmach: Spedcargo, Adidas Poland oraz Beverly Hills Video. Razem z amerykańskimi akcjonariuszami wprowadzał na rynek polski nową koncepcję salonów wideo, które później przekształcił w sieć placówek oferujących szeroki wybór filmów, towarów konsumpcyjnych i usług.


Jak pan ocenia zmiany, które nastały w firmie?

Krzysztof Wiśniewski: Od początku tego roku uczymy się na nowo działać w ramach grupy DO & CO. Integracja z tak dużą grupą kapitałową pochłania czas i wymaga wiele nauki. Obszarami, które najszybciej podlegają integracji, są księgowość, finanse i kontroling korporacyjny.

Na czym polega różnica?

DO & CO posiada bardzo duże doświadczenie w światowym cateringu. LOT Catering był lokalną firmą skoncentrowaną na lotnisku w Warszawie. Spółka czerpała wzory tylko i wyłącznie z lokalnego rynku, jak również z potrzeb głównego odbiorcy, czyli PLL LOT. A sam LOT nie jest światowym liderem pod względem innowacyjności. Jedynie samoloty Dreamliner wyłamują się z tego obrazu. Stając się częścią globalnej grupy DO & CO, wyszliśmy na szeroki świat. Czerpiemy wzory z największych lotnisk, jak lotnisko J. F. Kennedy’ego w Nowym Jorku, Heathrow w Londynie, etc.

Czego się nauczyliście?


Bardzo dużo nauczyliśmy się w zakresie kontrolingu, budżetowania operacji, jak również w zakresie bieżącego kontrolowania i przewidywania wyniku. Spółka z racji tego, że jest spółką giełdową, musi być przewidywalna, w pełni transparentna, jest zobowiązana publikować swoje raporty na czas. W związku z tym mamy bardzo mocno zaawansowany proces prognozowania wyników, kosztów i prognozowania przyszłych zysków, a także funkcje kontrolne tego procesu. Trzeba było wprowadzić taki system w spółce na nowo. Poprzedni opierał się głównie na tym, że analizowano przeszłość. Mniej mieliśmy mechanizmów i narzędzi do przewidywania. Planujemy tygodniowo, na następny miesiąc, kwartał i rok. Te mechanizmy w grupie DO & CO są bardzo dobrze rozwinięte.

rs-2013-05-22

A jeśli chodzi o ofertę?

Przeszliśmy w lutym tego roku bardzo szybki kurs gotowania. A wiązało się to z obsługą Emirates Airlines w Polsce. Funkcjonując jako LOT Catering gotowaliśmy głównie dla LOT-u i przewoźników europejskich. Na światowym niebie, w zakresie standardu wyżywienia, liczą się przewoźnicy z Azji i Zatoki Perskiej. W związku z tym pojawienie się Emirates w Warszawie oznaczało dla nas skok cywilizacyjny. Emirates jest jedyną linią posiadającą klasę pierwszą na pokładach samolotów, spośród tych, które latają z warszawskiego lotniska. A zatem przy pomocy szefów kuchni z Wiednia, Frankfurtu, Londynu, nasi pracownicy musieli bardzo szybko nauczyć się gotowania dla pasażerów najlepszych linii lotniczych. Kuchnia gorąca musiała przejść zdecydowaną modernizację, głównie...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
rs 2019 05
5/2019   Spis treści »
wrzesień-październik
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności