Zarządzanie personelem - najważniejszy element sukcesu: część 2
  
Zarządzanie personelem - najważniejszy element sukcesu: część 2

Liderzy (kierownicy, właściciele) nie mogą zamykać się w biurach i występować w roli rozjemcy tylko w sytuacja ekstremalnych. Muszą rozmawiać z pracownikami, interesować się ich sprawami, powinni wiedzieć, co trapi zespół, z czego pracownicy się cieszą, a co budzi ich obawy.

rs-2013-05-26

Konflikty powstające na gruncie personalnym czy też wynikające z niedoskonałości konstrukcyjnej lokalu rzutują na efekty wykonywanej pracy, postawę pracowników, ich mobilizację i efektywność. Konflikty same się nie rozwiążą ani nie znikną. Mogą chwilowo przygasać, mogą również przerodzić się w coś zdecydowanie groźniejszego. Sfrustrowany pracownik działa na szkodę wszystkich, demotywuje, zaraża postawą „na nie”. Czasem też potrafi narazić na szkody materialne swojego pracodawcę. Odreagowanie frustracji czy rekompensowanie sobie porażek poprzez kradzież, to zdarzenia ekstremalne, choć wcale nie odosobnione. Hierarchia rozwiązywania problemów idzie od dołu do góry, zatem zażegnywanie konfliktów na najniższym szczeblu organizacji to podstawa i najlepsze rozwiązanie.

Wspólna decyzja

Wspólnie podejmowane kluczowe decyzje spajają zespół i budują wspólną odpowiedzialność za sukcesy i porażki. Gdy konflikt eskaluje i sytuacja osiąga niebezpieczny poziom, czasem należy poświęcić jedno z ogniw łańcucha, by reszta mogła funkcjonować dalej bezpiecznie. Taka decyzja powinna być jednak bardzo mocno przemyślana, bo zawsze może pociągnąć za sobą lawinę solidarnych decyzji wielu innych członków zespołu, a w konsekwencji – spowodować rozsypanie się całej organizacji jak domku z kart. Dlatego stworzona od początku, przemyślana organizacja z dobrze dobranym zespołem, kierowanym przez lidera, skupiająca się na wspólnym celu, dobrze zmotywowana tak materialnie, jak i ideowo, może podołać coraz większym wymaganiom rynku i klientów lokalu. To prawie ideał, ale gwarantuje sukces. Konflikty tak czy inaczej są nieuniknione. Rodzący się konflikt powinien zostać jak najszybciej rozpoznany. Nie nastąpi to, jeśli osoby decyzyjne, menadżerowie będą izolować się od reszty zespołu. Zażegnywanie konfliktów, unikanie sytuacji, które mogą do nich doprowadzić, to niezwykle ważne zadanie, obowiązek i kluczowy obszar odpowiedzialności osób zarządzających. Ktoś może być świetnym operatorem, inny może bardzo dobrze komunikować się z gośćmi, a jeszcze inny będzie świetnie komunikował się z zespołem. Jednak podejmując się roli kierowniczej każdy lider musi mieć pełną świadomość, że wcześniej, czy później nie ominie go konieczność konfrontacji z sytuacją konfliktową. Trzeba być na to gotowym, nie ma sensu być pseudomenedżerem, gwiazdą błyszczącą jedynie...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail