Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.


Po co prowadzić dokumentację HACCP

2013-10-13

Restauratorzy są zobowiązani do szkolenia swoich pracowników, posiadania zaświadczeń odbycia szkoleń (certyfikatów) oraz prowadzenia dokumentacji (procedur) systemu HACCP oraz dobrych praktyk.

rs-2013-05-34

Kto wbrew obowiązkowi nie wdroży zasad systemu HACCP, podlega karze (i/lub karom pieniężnym w przypadku łamania prawa żywnościowego), a wdrożenie to musi być udowodnione posiadaniem dokumentacji HACCP i zaświadczeń ze szkoleń do wglądu organów kontroli (np. Sanepidu). Prawo żywnościowe wymaga opracowania i wdrożenia dwóch głównych elementów systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności, tj. planu HACCP oraz programów warunków wstępnych (GHP/GMP). W efekcie powstaje Księga Bezpieczeństwa Żywności, będąca między innymi zbiorem procedur GHP/GMP w postaci Księgi Dobrych Praktyk i zbiorem procedur dotyczących wyznaczonych CCP (krytycznych punktów kontroli) w postaci Księgi HACCP.

Rozporządzenie z Dziennika Urzędowego UE nakłada wymóg opracowania, wykonania i utrzymania stałej procedury lub procedur opartych na zasadach analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli (HACCP) w przedsiębiorstwach działających we wszystkich sektorach gospodarki żywnościowej, wzdłuż całego łańcucha żywnościowego (produkcja, transport, handel, dystrybucja, gastronomia etc). Dopuszcza ono jednak również elastyczne i prostsze wprowadzenie zasad systemu HACCP w uzasadnionych przypadkach w szczególności w małych przedsiębiorstwach.

Kluczowe zasady

Wdrożenie zasad systemu HACCP oznacza nie tylko posiadanie dokumentacji, ale także stosowanie się do niej na...

Komunikaty Branżowe

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności