Kontrola sanepidu – restauracja w gotowości
 


Kontrola sanepidu – restauracja w gotowości

Parę dni temu do jednej z restauracji, w których jestem doradcą kulinarnym, zawitał sanepid. Oczywiście cała sytuacja podobno przebiegła w miłej atmosferze, a sama kontrola przyniosła nowe doświadczenia zarówno dla właścicieli, jak i szefa kuchni oraz kucharzy i kelnerów. Koniec końców wszystko skończyło się dobrze i firma dostosowała się do moich wytycznych. Dlatego postanowiłem przypomnieć kilka ważnych informacji o samej kontroli i sprawach, na które warto zwrócić uwagę podczas codziennej pracy waszego zespołu.

rs 2024 02 453004 288385Czystość, porządek i jeszcze raz czystość – nad tym wątkiem nie warto dłużej się zatrzymywać. Zachowanie czystości i higieny miejsca pracy jest codziennym obowiązkiem każdego lokalu. Należy go wypełniać bez względu na kontrolę sanepidu. Dbanie o porządek dotyczy nie tylko baru i sali, ale także zaplecza (kuchni!) i wszelkich pomieszczeń socjalnych. Trzymając się zasad czystości i egzekwując obowiązki od swoich pracowników, nie będziesz mieć powodów do obaw podczas niezapowiedzianej kontroli. 

Przechowywanie żywności

Towar powinien być odpowiednio zabezpieczony, trzymany w hermetycznych opakowaniach i umieszczony w odpowiedniej temperaturze przechowywania. Artykuły przełożone z oryginalnego opakowania muszą zostać podpisane, ze szczególnym uwzględnieniem daty ważności. Wszelkie półprodukty również muszą mieć oznaczoną datę ich przygotowania. Ponadto surowa żywność powinna być oddzielona od żywności już poddanej obróbce. Dbałość o te szczegóły jest nie tylko ważna podczas kontroli, ale również warunkuje...Michał Wawro

Restauracja 2/2024,
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail