W numerze: Światło zmienia wszystko
 


W numerze: Światło zmienia wszystko

Przytulne, przyjazne, naturalne – oświetlenie może mieć swój charakter. Zobaczmy, jak nowe lampy rozsławiły niejedną restaurację, zmieniły nastawienie klientów i przekształciły cały charakter wnętrza.

rs 2024 02 415010 878718

Lighting Design Awards to nagrody przyznawane za oświetlenie m.in. w kategorii barów i restauracji. W zeszłym roku zwycięzcą była Cafe Bobs na Filipinach. Ciemnozielone butelki w szerokiej lodówce zostały tam podświetlone, tworząc wizualnie coś w rodzaju wielobarwnej, morskiej toni, przez którą prześwieca światło. Punkty świetlne zamontowano też wokół ozdobnych przepierzeń i siatek, dzięki czemu powstał podobny obraz, jaki daje słońce przeświecające przez liście. Wykorzystane tu pomysły są proste. Od zarania ludzkości nasze preferencje dotyczące otoczenia tak naprawdę się nie zmieniły. Dziś, w dobie powszechnych ekranów smartfonów, może nawet bardziej łakniemy naturalnego oświetlenia, z którym notabene przeciętny mieszkaniec miasta, spędzający 90 proc. czasu we wnętrzach, ma coraz mniejszą styczność. Przyjemne otoczenie zachęca do tego, by pozostać dłużej, co tłumaczy popularność lokali, w których zadbano o odpowiednie wrażenia świetlne. 

Użytek z sufitów

W Polsce też są takie restauracje. Opasły Tom w Warszawie został zaliczony do grona najlepszych nowych lokali świata, ale fanów dobrych wnętrz zachwyca w nim coś innego niż kuchnia. Uwagę od wejścia zwracają girlandowe lampy, które pozwalają zrobić użytek z wysokich sufitów. Lampy te zostały zresztą zaprojektowane na zamówienie, co pozwoliło najprościej uzyskać efekt, jakiego nie będzie w żadnym innym lokalu. Unikatowe elementy nie muszą zresztą być miesiącami opracowywane przez projektantów. Gdy projektowałam wnętrze jednej z piekarnio- -kawiarni w Warszawie w 2022 r., zaplanowałam przeplecione pod sufitem LED-owe „węże” świetlne. To pozwoliło uzyskać efekt inny niż wszędzie i zmieniać oświetlenie na bieżąco, a tak naprawdę pomysł powstał na bazie materiałów dostępnych w każdym markecie budowlanym. 

rs 2024 02 186670 800766

Klienci doświadczają żyrandoli

Według wszystkich pracowni zajmujących...AGATA FRąTCZAK Właścicielka pracowni architektury wnętrz Madama, autorka kilkuset realizacji. Doświadczenie zdo- bywała w pracowniach w Hiszpanii i Hongkongu. Od kilkunastu lat w jury konkursu „Hotel z pomy- słem” magazynu „Hotelarz”; www.madama.pl


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail