Salon degustacyjny „Ogrody Wina" edycja 2024
  
Salon degustacyjny „Ogrody Wina" edycja 2024

2024-06-13

8 czerwca 2024 roku w Dworze Sieraków koło Krakowa już po raz 12-sty odbył się plenerowy salon degustacyjny „Ogrody Wina”. To kolejna edycja znanej i lubianej imprezy skierowanej do członków Klubu Domu Wina oraz osób podzielających enologiczne pasje. Zorganizowane z rozmachem eleganckie garden party jak co roku odbyło się w sielskim otoczeniu dworskiego parku z czarującym widokiem na Wzgórza Beskidu Wyspowego. Impreza przyciągnęła prawie 400 uczestników.

 OW2024 napisy

fot. materiał prasowy

Na 46 stoiskach swoje wina oraz alkohole mocne zaprezentowali producenci z największych i najciekawszych regionów, takich jak Bordeaux, Burgundia, Langwedocja we Francji, Veneto, Apulia i Piemont we Włoszech, Katalonia, Priorat, Rioja, Ribera del Duero w Hiszpanii, Porto i Tejo w Portugalii, Słowenia, Tokaj i Eger na Węgrzech, Morawy w Czechach, Palatynat w Niemczech, Polska, Szkocja, Irlandia, Peloponez w Grecji, Gruzja, Bułgaria oraz Chile, Argentynie, Urugwaj w Ameryce Południowej, Kalifornia w USA i Izrael.

IMG 7832

Wielką gratkądla wielbicieli wina były masterclassy, czyli degustacje komentowane poświęcone winom z najważniejszych apelacji Burgundii, winiarni Duckhorn Vineyards z  Kalifornii oraz Wódkom z Dworu Sieraków. Dużą popularnością cieszyły się też tzw. speedtastingi, czyli degustacje jednego wina prowadzone przez specjalistów. Tą metodą omówiono Domaine Hamelin Chablis Beauroy 1er Cru z Burgundii, Château Kirwan 2016 z Bordeaux, Marchesi di Grésy Merlot da Solo Monferratoz Piemontu oraz Famille Dupont Calvados Paysd’Auge 30 ans  z Normandii.

Każdy z uczestników imprezy mógł oddać swój głos na produkty prezentowane podczas salonu degustacyjnego w czterech kategoriach. Zwycięstwo w  konkursie na najlepsze wino Ogrodów Wina to zawsze okazja do zdobycia ulubionej butelki na własność. W tym roku triumfowały:

Najlepsze wino białe – Winnica Turnau Classique Brut

Najlepsze wino różowe – Sublime Prosecco Rosé Extra Brut Millesimato – Tenuta San Giorgio

Najlepsze wino czerwone – Decoy California Zinfandel– Duckhorn Vineyards

Najlepszy alkohol mocny – Dwór Sieraków Czarny Bez

 

Tradycją sierakowskiej imprezy jest także konkurs na najciekawsze nakrycie głowy: kapelusze, meloniki czy fascynatory. Przy tworzeniu kapeluszowej kreacji goście powinni nawiązać do tematu wydarzenia, czyli wina i sztuki. Komisja konkursowa składająca się z fundatorów nagród – partnerów Ogrodów Wina – przyznawała dodatkowe punkty za artystyczną ekspresję i emocjonalne podejście do tematu. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród nastąpiło w finałowej części salonu degustacyjnego. W tym roku jury nagrodziło 4 projekty.

Zwieńczeniem wieczoru był natomiast recital wybitnego aktora i muzyka - Zbigniewa Zamachowskiego. Dysponujący niezwykle piękną barwą głosu i słynący z talentu interpretacyjnego aktor zabrał gości w podróż po świecie emocji – od lirycznej zadumy, po szczere rozbawienie. Publiczność zgromadzona w Sierakowie mogła usłyszeć m.in. utwór „Kobiety jak te kwiaty”.

 

Kolejna edycja imprezy w czerwcu 2025 r.  

Organizatorami  Ogrodów Wina są:  Dom Wina, Podróże z winem i Dwór Sieraków.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail