Fabryka Czekolady E.Wedel – słodki prezent na 150. urodziny Jana Wedla
  
Fabryka Czekolady E.Wedel – słodki prezent na 150. urodziny Jana Wedla

2024-07-04

Jan Wedel – postać, która nieodłącznie kojarzy się z historią polskiego przemysłu czekoladowego, 4 lipca obchodziłby 150. urodziny. Rok ten jest więc wyjątkowy dla marki E.Wedel, która przygotowuje się właśnie do otwarcia unikalnego muzeum czekolady, stanowiącego zwieńczenie marzeń Jana. Nowe miejsce na kulturowej mapie Warszawy już tej jesieni zabierze odwiedzających w podróż przez świat kategorii czekoladowej, a także historię i tradycję jednej z najbardziej znanych polskich firm cukierniczych.

Zrzut ekranu 2024 07 4 o 19.13.21

fot. materiał prasowy

Historia Jana Wedla i fabryki na Kamionku

Syn Emila Wedla przejął ster rodzinnego interesu w 1923 roku, po śmierci swojej matki. Decydując się na zmianę nazwy z „Emil Wedel i Syn” na „Fabryka Czekolady E.Wedel Spółka Akcyjna”, Jan wprowadził firmę w „nowa erę”,  stając się pionierem produkcji czekolady i słodyczy w Polsce. Jego innowacyjne podejście do biznesu zaowocowało między innymi stworzeniem kultowych pianek Ptasie Mleczko ® oraz ikonicznego wizerunku Chłopca na Zebrze, który do dziś zdobi dach Pijalni Czekolady E.Wedel przy ulicy Szpitalnej 8 w Warszawie.

Kluczowym momentem w rozwoju firmy było przeniesienie w 1931 roku fabryki na ulicę Zamoyskiego, gdzie nowoczesne technologie umożliwiły dalszy postęp prac w produkcji czekolady. To właśnie tam zaczęły powstawać innowacyjne wyroby takie jak właśnie Ptasie Mleczko®. Jan Wedel był jednak nie tylko przedsiębiorcą, ale również wizjonerem w dziedzinie marketingu. Na warszawskich ulicach, za jego sprawą, pojawiły się samochody transportowe z logo E.Wedel, a marka korzystała z niestandardowych form promocji, m.in. w pierwszej w Polsce maszyny wendingowej, która stanęła przy wejściu do Parku Skaryszewskiego, mieszczącego się w sąsiedztwie fabryki. W tym samym okresie firma zakupiła także samolot typu RWD-13, który transportował słodkie wyroby na polskie wybrzeże, pełniąc jednocześnie formę reklamy.

Jednak marzenia Jana sięgały jeszcze dalej… a ich zwieńczeniem po wielu latach stanie się jedyne w swoim rodzaju muzeum czekolady.

 

 

Fabryka Czekolady E.Wedel, czyli naturalna kontynuacja rozwoju marki

Obiekt znajdujący się na terenie fabryki przy ulicy Zamoyskiego, zaprojektowano jako interaktywne centrum edukacyjne, które będzie angażować wszystkie zmysły i dla wszystkich zwiedzających będzie piękną przygodą. Projekt kontynuuje ducha innowacyjności Jana Wedla, który nie tylko tworzył produkty, ale również kreował niezapomniane doświadczenia dla swoich klientów. Otwarcie muzeum planowane jest na jesień tego roku, a wystawa będzie oferować przeżycia angażujące wszystkie zmysły i nowoczesne eksponaty, przenosząc zwiedzających w fascynujący świat produkcji i historii kategorii czekoladowej.

– Fabryka Czekolady E.Wedel to nie tylko miejsce poświęcone historii naszej firmy, lecz również świadectwo pasji do czekolady oraz zaangażowania w rozwój lokalnej społeczności – mówi Robert Zydel, Dyrektor Fabryki Czekolady E.Wedel. – Nowy punkt w Warszawie ma na celu nie tylko dostarczać rozrywki i zaskakiwać, ale również edukować i inspirować, będąc jedynym muzeum o takim formacie w Europie Środkowo-Wschodniej. Otwarcie tego miejsca uhonoruje dorobek Jana Wedla i wzbogaci kulturowy wizerunek stolicy, a także przypieczętuje status marki E.Wedel jako symbolu polskiej tradycji i innowacji w świecie słodyczy – dodaje.

Inspiracją do stworzenia miejsca był pomysł grupy pracowników Wedla, dążących do rozwijania dziedzictwa marki i otworzenia świata czekolady na nowe możliwości interakcji z konsumentami oraz lokalną społecznością.

Budynek muzeum, którego budowa rozpoczęła się w lutym 2022 roku, to przekształcone historyczne miejsce, które od lat 60. XX wieku służyło jako centrum przetwarzania ziaren kakaowca. Zgodnie z architektonicznym krajobrazem, projekt wykorzystuje szarą cegłę, ułożoną w charakterystyczne kostki czekolady, dzięki czemu budynek z oddali przypomina ogromną czekoladową tabliczkę. 

Historia zatacza koło – prawie 100 lat temu Jan Wedel wybudował na Kamionku nowoczesną fabrykę czekolady, która była symbolem innowacji swoich czasów. Teraz, z okazji 150. rocznicy jego urodzin, marka E.Wedel planuje otwarcie miejsca, które zaprasza wszystkich – nie tylko wielbicieli czekolady – do odkrywania jej „słodkiej” historii, tradycji i procesu tworzenia.


Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail