Polska kuchnia wypiera włoską
 


Polska kuchnia wypiera włoską

Co drugi Polak jedzący poza domem wybiera lokale serwujące tradycyjną kuchnię polską, niespełna 18 procent decyduje się na kuchnię włoską. W zeszłym roku włoskie potrawy wskazało aż 27 procent Polaków. Skąd ten spadek? Czy obserwujemy odejście od kuchni włoskiej?

rs-2014-03-30

Najchętniej wybieranym typem lokalu jest nadal restauracja z obsługą kelnerską (w zeszłym i bieżącym roku – połowa wskazań), dużą popularnością cieszą się również pizzerie i lokale typu fast food – wybiera je co piąty z nas. Tuż za nimi plasują się bary z kuchnią domową (19,8 procent). Co trzeci Polak w ogóle nie stołuje się poza domem. Natomiast niecała połowa respondentów deklaruje, że jada poza domem tak samo często jak przed trzema laty. Najczęściej takie posiłki kupowane są przez mieszkańców dużych miast i metropolii (około 10 procent ankietowanych). Zaledwie 15 procent ankietowanych wskazuje, że do restauracji wiedzie ich chęć poznania nowych smaków. Przy tym nieznacznie wzrosło zainteresowanie kuchnią europejską i śródziemnomorską specjalizującą się między innymi w owocach morza (9,1 procent w roku 2013, w tym roku – 12,7 procent). – Przy wyborze między czymś znanym i nieznanym, bardzo dużo osób zachowa się bezpiecznie wybierając znaną mu kuchnię. Polacy stają się jednak co raz bardziej odważni i ciekawi nowych smaków – komentuje współwłaściciel tajskiej restauracji Why Thai Michael Miasek dla Makro Cash and Carry, która opublikowała raport Polska na talerzu 2014. – Kuchnia włoska i sushi są wszystkim już bardzo dobrze znane, gotowe sushi można kupić nawet na stacji benzynowej obok kanapek. Powoli zaczyna się to nam już przejadać.

Syndrom smażonej ryby

Może być w tym trochę prawdy, skoro w samym serwisie Gastronauci jest ponad 5400 lokali oznakowanych jako włoskie. Najwięcej na portalu jest restauracji, które serwują kuchnię polską (ponad 11500). Wystarczy spojrzeć na los sztandarowego towaru tego typu lokali, czyli pizzę (ponad 4600), która dawno straciła włoski wymiar. – Nigdy jedzenie marokańskie nie będzie smakowało lepiej niż w Maroku, greckie w Grecji, a włoskie we Włoszech – tłumaczy szef kuchni Platter, Karol Okrasa na finale konkursu Praca Marzeń w biurze turystycznym Exim Tours. – Nazywam to syndromem smażonej ryby. Zamawiana nad morzem, mimo że przyrządzana na starym tłuszczu, będzie nam smakowała dużo lepiej niż tak samo zrobiona w stolicy. A zatem w Polsce szukajmy narodowych smaków. Nacjonalizm w kuchni jest trendy. Pisaliśmy o tym w zeszłym numerze „Restauracji”. Żorż Ponimirski zapytał między innymi blogerkę kulinarną Agę Kozak o to, jak kuchnia będzie się u nas rozwijać. – Nawet nie myśl o czymś co nie zostało wyprodukowane lokalnie.

Ten trend zyskuje na sile. Jak mieszkasz w Małkini, to nie układaj swojego menu z brazylijskich dóbr – odpowiedziała. Aga rozmawiała na ten temat z amerykańskim szefem kuchni Anthonym Bourdainem, który powiedział „Polacy są najlepsi w polskich rzeczach: znajdźcie je, doceńcie, potem będzie można się nimi dzielić z innymi”. Często nie dostrzegamy tego, co u nas najlepsze. Może dlatego że jest to naszą codziennością? Inną kwestią są nasze kompleksy. Zachód nam imponuje. W wypadku kuchni o żadnych kompleksach być mowy nie może. Udowodniło to trzynastu najbardziej wpływowych i innowacyjnych szefów kuchni, którzy zjechali z całego świata na Suwalszczyznę w zeszłym...Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail