Kwestia gastronomiczna na ulicach i w centrach handlowych
 


 

Kwestia gastronomiczna na ulicach i w centrach handlowych

2014-10-06

Centra handlowe rzucają ulicom handlowym w Polsce nie lada wyzwanie. Przyciągnęły sieciowych najemców, ale także od dwudziestu lat są doskonale zarządzane. Czego nie można powiedzieć o ulicach handlowych.

rs-2014-05-02

To właśnie ta kwestia w ocenie autorów raportu Ulice handlowe opublikowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych jest głównym problemem rozwoju tego typu miejsc. „Główne problemy wynikają z problemów w koordynacji, komunikacji i porozumienia w kwestii ulic handlowych przez wszystkich uczestników rynku: ustawodawców, władz samorządowych, inwestorów i właścicieli nieruchomości oraz najemców. Niejednokrotnie w ich rozwoju nie pomaga polityka miasta dotycząca parkingów miejskich oraz ograniczenia prawne dotyczące możliwości dostosowania powierzchni handlowo-usługowych do wymagań najemców. Do tego dochodzą niedostateczne działania marketingowe zarówno w sferze konsumenckiej, jak i te skierowane do najemców, którzy mogliby zdecydować się na rozwój przy ulicach handlowych. Kolejnym elementem jest konkurencja ze strony handlu w sieci, którego roczne tempo wzrostu sięga 20-25 procent. Czynniki te powodują, że tempo rozwoju ulic handlowych w Polsce nie jest tak zadowalające jak wielu by sobie tego życzyło. Zakładając spełnienie pewnych warunków, jest to jak najbardziej możliwe”. Każde miasto inaczej podchodzi do swych ulic handlowych. Jedynym, które posiada oficjalną strategię rozwoju ulicy handlowej, jest Łódź. Jak ujęta została w poszczególnych miastach gastronomia? Oto wybrane przykłady.

Warszawa

Nie ma jednoznacznej definicji ani granicy ulicy handlowej. W raporcie przyjęto, że są to ulice: Nowy Świat, Chmielna, Mokotowska, obszar Placu Trzech Krzyży oraz wybrane odcinki ulicy Marszałkowskiej oraz Al. Jerozolimskich. Najwięcej lokali na tych ulicach, bo aż 28 proc., stanowi gastronomia. Obok propozycji sieciowych, np. Subway, Sphinx, Starbucks, są też restauracje i kawiarnie o indywidualnym charakterze. W centrach handlowych najemców...

Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail