Przepis na sukces
 

 
Przepis na sukces

Potrzeby konsumenta to nie wiedza tajemna. Przygotowanie odpowiednich ankiet jest tutaj kluczowe, zwłaszcza gdy w portfelach klientów pustki, a konkurencja rośnie z dnia na dzień.

rs-2014-05-14

Jednorazowe wyjście do restauracji kosztuje konsumentów średnio 16 złotych, wynika z danych Makro Cash & Carry. W lokalach gastronomicznych wydają więc oni zaledwie 2,8 procent budżetu przeznaczonego na zakup towarów konsumpcyjnych. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego Polacy wydali na indywidualne potrzeby żywnościowe 165,8 mld zł, czyli 300 mln mniej niż w roku 2012. W zestawieniu ujęto sklepy, hurtownie, stacje benzynowe, targi i bazary, a także producentów żywności. W restauracjach i sklepach wzrosła sprzedaż gotowych posiłków kupowanych jako lunch do pracy. Sprzedaż w placówkach gastronomicznych w roku 2013 osiągnęła rekordowy poziom 25,1 mld zł. Dla porównania, w całym roku 2012, kiedy to odbywały się Mistrzostwa Europy, wartość sprzedaży w gastronomii wyniosła 24,3 mld zł. Według danych GUS-u wtedy w Polsce otwartych zostało ponad półtora tysiąca nowych lokali gastronomicznych. Rynek rośnie co roku średnio o 2-3 procent. O ponad 42 procent w ciągu ostatniej dekady wzrosła liczba restauracji – z 9716 do 16 936 lokali. Spadła za to liczba barów i punktów gastronomicznych: jednych i drugich jest mniej o 38 procent w stosunku do 2005 roku. Według badania lpsos trzy lata temu niemal 17 procent Polaków jadało posiłki poza domem. Liczba jest relatywnie wysoka, ale większość Polaków wybiera restauracje typu fast food, aby skorzystać z uroków jedzenia poza domem po niższej cenie, przystępnej dla ich budżetu. Na zwiększone zainteresowanie branżą wpływa duża liczba programów telewizyjnych dotyczących gotowania i prowadzenia restauracji. Szybki rozwój oraz mały budżet Polaków na jedzenie poza domem negatywnie wpływa na rozwój poszczególnych restauracji. Stale rosnąca konkurencja przy relatywnie małej liczbie konsumentów prowadzi do ciągłej walki pomiędzy przedsiębiorcami.

Zasada lejka

Mamy bardzo różne preferencje, potrzeby, zainteresowania i upodobania. Jednemu smakuje tłusty i kaloryczny hamburger, ktoś inny zajada się tylko sałatkami. Jak więc dogodzić każdemu z nich? Odpowiedź jest prosta: nie da się. Stworzenie restauracji, która będzie pasować każdemu klientowi, jest po prostu niemożliwe. Ci, którzy próbują tego dokonać, otworzą lub prowadzą lokal, który tak naprawdę nie zachęca nikogo. Zanim rozpoczniemy badanie potrzeb konsumentów, musimy zdecydować kim ma być nasz klient. Czy będzie to miejsce dla zapracowanych ludzi, prowadzących szybki tryb życia, czy może studentów z ograniczonym budżetem, dla których najważniejsza jest cena. Kiedy wybierzemy już grupę docelową, do której skierowany będzie nasz biznes, możemy rozpocząć badanie...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail