Wokół stołu
 

 
Wokół stołu

Ile restauracji tyle pomysłów na ich wystrój. Wszystkie łączy stół. Dla gościa jest zapowiedzią tego co będzie na talerzu. Jaki? W zasadzie reguł nie ma. Nie powinien jedynie się kołysać.

rs-2014-06-40

Lśniące sztućce na wykrochmalonych obrusach i kryształowo czyste kieliszki na stole – taki był standard w londyńskim La Cage Imaginaire. Srebra czyściliśmy roztworem wody i octu, w uzyskaniu lśnienia szkła radziliśmy sobie ścierką i parą z ekspresu, obrusów mieliśmy całą kopę, dostarczaną dwa razy w tygodniu z magla. Najgorzej było ze ściereczkami, które właściciel restauracji żądał ułożyć w specjalny wachlarz. Umiejętność ta kosztowała mnie kilka nieprzespanych nocy i nadgodzin nauki na miejscu. – Nasz gość musi czuć się dopieszczony – mawiał Mohamed, szef kelnerów, wiecznie wyprostowany, o idealnej równowadze postawy i zachowania. – A z czym ma gość najwięcej kontaktów w restauracji? – pytał retorycznie. – Ze stołem – odpowiadaliśmy chórem na codzienny rytuał pytań.

Zadanie kelnera

Gdy zamkniemy oczy i wyobrazimy sobie, jak powinien wyglądać stół w restauracji, z pewnością ukaże się stereotypowy obrazek blatu przykrytego białym obrusem i te srebrne sztućce i ta porządna, czyściutka ściereczka. - Nakrycie stołu to subtelna komunikacja skierowana w stosunku do gościa i mówiąca jacy jesteśmy – opowiada Katarzyna Starzyńska, dyrektor restauracji Belvedere w Łazienkach Królewskich. – Nakrycie stołu, to połączenie różnych materiałów: tkaniny, szkła, srebra, świec i dekoracji kwiatowych. Wszystko musi ze sobą współgrać stylem, kolorem, kształtem. Długo projektowaliśmy nasze stoły tak, abyśmy byli z nich zadowoleni. Wyszedł nam wspaniały model. Właśnie to chcemy komunikować. Jesteśmy chic, taki jest nasz styl. A każdy może mieć swój własny, byle konsekwentnie go realizować. A zatem jak obrus lniany to wyprasowany. Bez przesady. Dobry, przedwojenny zwyczaj wywodzący się ponoć z Holandii mówił, że obrus ma mieć wyraźne ślady od magla, który przygotowuje go zaprasowując w kostkę. Świadczą one o tym, że jest świeży, nikt przy nim wcześniej nie jadł. – Stół podkreśla jakość restauracji – mówi Katarzyna Starzyńska. – Ma zachwycić gości i sprzyjać dobremu nastrojowi podczas posiłku. Jednocześnie musi ładnie wyglądać i być wygodny. Wystarczająco duży, aby zmieściło przy nim odpowiednia ilość osób oraz elementy nakrycia stołu, a z drugiej strony, nie za duży, tak żeby można było się swobodnie komunikować. Bardzo ważną rolę gra światło. Stół jest miejscem, które musi być odpowiednio oświetlone, z jednej strony tak aby można było przeczytać kartę menu i móc podziwiać potrawy na talerzach, a z drugiej powinien tworzyć klimat, a więc być na...


Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail