Marża na winie a zysk
 


 

Marża na winie a zysk

2014-11-17

Marżowanie wina parę lat temu kończyło się tym, że płaciliśmy za butelkę w restauracji więcej niż Hiszpanie. Takie praktyki dzisiaj doprowadzą restauratora do zamknięcia biznesu.

rs-2014-06-54

Niektórzy z nas pamiętają początek lat 90. XX wieku, kiedy w restauracjach wino było towarem luksusowym. Ku pokrzepieniu serc na stołach królowała wódka. Nikt nie zwracał uwagi na podawanie sandacza, kaczki lub śledzia z winem czerwonym, białym czy napojem wysokoalkoholowym. Importerów jakościowych win było jak na lekarstwo, a ci, którzy dostrzegli niszę, postanowili wywindować ceny jak na produkt luksusowy przystało. Dlatego też marże na przykład na Coto de Imaz, bardzo popularne wino hiszpańskie, importowane do Polski przez nieistniejącą już firmę La Passion du Vin, sięgały 400 procent. Często dochodziło do absurdu, okazywało się, że wino w restauracji w Polsce kosztuje trzy razy więcej niż w Hiszpanii. Managerowie restauracji tłumaczyli, że „jesteśmy w Polsce i trzeba doliczyć koszty transportu, akcyzy, VAT” itd. Wino musiało kosztować, a klient restauracji decydował się za nie płacić.

Wino musi kosztować więcej niż w sklepie

Od kilku lat zauważamy znaczącą zmianę na rynku gastronomicznym. Restauratorzy powoli zaczynają rozumieć, że wino stało się trunkiem wszechobecnym, a jego cena nie może zbytnio odbiegać od cen w innych krajach. W erze globalizacji, internetu i nowoczesnych technologii, a co za tym idzie nieograniczonych możliwości podróżowania, jesteśmy w stanie porównać ceny win na całym świecie podczas kolacji w naszej ulubionej restauracji. Przez ostatnie trzy-cztery lata obserwujemy wielki rozwój gastronomii na mapie Polski. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań szybko stają się kulinarnymi perełkami środkowej Europy. Powstają nowe koncepty restauracyjne, butikowe hotele, bistra, w których wina odgrywają znaczącą rolę. Dzięki otwartym granicom i portalom internetowym konsument stał się bardziej świadomy swojego wyboru, a co za tym idzie bardziej wymagający. Dlatego też tak ważna jest profesjonalnie zbudowana karta win. Lista alkoholi...

Komunikaty Branżowe
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail