Ogródki od A do Z
  
Ogródki od A do Z

2015-03-22

W długie słoneczne dni niemal każde miejsce może być odpowiednie by rozłożyć obrus, a potem przy pysznym jedzeniu delektować się urokiem otoczenia. Należy to wykorzystać, ale z głową.

pws-2015-01i-52

Jak mogą wyglądać takie chwile, zaobserwowałem pewnego wiosennego dnia przy jednej z bardzo ruchliwych uliczek Amsterdamu. Na niewielkich schodkach prowadzących do wejścia, przy ulicznej kamienicy, siedziało dwoje młodych ludzi. Nie byłoby w tym zapewne nic niezwykłego, gdyby nie kilka szczegółów, które przykuły moją uwagę. Schody te nakryte były niewielkim lnianym obrusem. Na nim stały dwa duże kieliszki wypełnione do połowy białym winem, obok deska z serami i dwie bagietki. Posiłek przy winie na kamiennych schodach dla tych ludzi był sytuacją tak oczywistą i naturalną, że wydawali się nie zwracać uwagi na dziesiątki ludzi przechodzących nieustannie obok ich ,,stołu”. Podczas ciepłych dni pokusa posiłku na świeżym powietrzu jest tak duża, że wiele osób właśnie tam szuka miejsca dla siebie. Restauratorzy, myśląc o tym, tworzą dla swoich gości ogródki przy kawiarniach, barach i restauracjach. Jak się do tego zabrać?

pws-2015-01i-53

Lokalizacja

Aby stworzyć przyciągające swoją aurą miejsce, powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniej lokalizacji, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji. Większość lokali w dużych miastach wykorzystuje przestrzeń przed wejściem. Jest ona często pozbawiona roślinności i dosyć głośna. W mieście jest to naturalne, jednak jeśli mamy możliwość usytuowania naszego ogródka w atrakcyjniejszym otoczeniu, z pewnością powinniśmy z niej skorzystać.

pws-2015-01i-54

Układ funkcjonalny

Najistotniejsze jest, aby goście mogli czuć się komfortowo i swobodnie. Cechą szczególną jest bliskość natury i niezobowiązujący charakter ogródków. Należy pamiętać, że powinny być przede wszystkim kontynuacją wnętrza restauracji, zachować spójność, zarówno w kwestii wystroju, jak i dostosowania do oferowanego menu. Szczegółowo zaplanowany układ zaprocentuje w przyszłości. Powinniśmy przewidzieć miejsca dla gości oraz zadbać o odpowiednia komunikację. Odległości pomiędzy stolikami powinny być możliwe duże, aby każdy mógł czuć się swobodnie. Należy powstrzymać się przed pokusą umieszczenia jak największej ilości miejsc. W przypadku ogródków takie rozwiązanie może być fatalne w skutkach. Jeśli mamy dostatecznie dużo przestrzeni, stwórzmy w ogródku kilka stref. Warto aby pojawiły się pojedyncze stoliki dla par, większe stoły dla rodzin czy nawet duże, wygodne loże. W niektórych lokalach sprawdzają się leżaki, w innych hamaki rozwieszone pomiędzy drzewami. Wszystko zależy od konkretnego miejsca i specyfiki lokalu. W większych ogródkach restauracyjnych dużą wygodą dla rodzin jest miejsce zabaw dla dzieci lub chociażby na...

Aktualności
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail