Portale internetowe Polskich Wydawnictw Specjalistycznych ProMedia sp. z o.o. korzystają z ciasteczek COOKIES, które są zapisywane na dysku urządzenia końcowego użytkownika. Jeśli nie zgadzają się Państwo na zostawianie ciasteczek prosimy o wyłączenie obsługi ciasteczek w konfiguracji Państwa przeglądarki stron internetowych i dalszą wizytę na stronie. Przeczytaj całość , Zamknij to okno informacyjne.

ReklamaOgródki od A do Z

2015-03-22

W długie słoneczne dni niemal każde miejsce może być odpowiednie by rozłożyć obrus, a potem przy pysznym jedzeniu delektować się urokiem otoczenia. Należy to wykorzystać, ale z głową.

pws-2015-01i-52

Jak mogą wyglądać takie chwile, zaobserwowałem pewnego wiosennego dnia przy jednej z bardzo ruchliwych uliczek Amsterdamu. Na niewielkich schodkach prowadzących do wejścia, przy ulicznej kamienicy, siedziało dwoje młodych ludzi. Nie byłoby w tym zapewne nic niezwykłego, gdyby nie kilka szczegółów, które przykuły moją uwagę. Schody te nakryte były niewielkim lnianym obrusem. Na nim stały dwa duże kieliszki wypełnione do połowy białym winem, obok deska z serami i dwie bagietki. Posiłek przy winie na kamiennych schodach dla tych ludzi był sytuacją tak oczywistą i naturalną, że wydawali się nie zwracać uwagi na dziesiątki ludzi przechodzących nieustannie obok ich ,,stołu”. Podczas ciepłych dni pokusa posiłku na świeżym powietrzu jest tak duża, że wiele osób właśnie tam szuka miejsca dla siebie. Restauratorzy, myśląc o tym, tworzą dla swoich gości ogródki przy kawiarniach, barach i restauracjach. Jak się do tego zabrać?

pws-2015-01i-53

Lokalizacja

Aby stworzyć przyciągające swoją aurą miejsce, powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniej lokalizacji, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie restauracji. Większość lokali w dużych miastach wykorzystuje przestrzeń przed wejściem. Jest ona często pozbawiona roślinności i dosyć głośna. W mieście jest to naturalne, jednak jeśli mamy możliwość usytuowania naszego ogródka w atrakcyjniejszym otoczeniu, z pewnością powinniśmy z niej skorzystać.

pws-2015-01i-54

Układ funkcjonalny

Najistotniejsze jest, aby goście mogli czuć się komfortowo i swobodnie. Cechą szczególną jest bliskość natury i niezobowiązujący charakter ogródków. Należy pamiętać, że powinny być przede wszystkim kontynuacją wnętrza restauracji, zachować spójność, zarówno w kwestii wystroju, jak i dostosowania do oferowanego menu. Szczegółowo zaplanowany układ zaprocentuje w przyszłości. Powinniśmy przewidzieć miejsca dla gości oraz zadbać o odpowiednia komunikację. Odległości pomiędzy stolikami powinny być możliwe duże, aby każdy mógł czuć się swobodnie. Należy powstrzymać się przed pokusą umieszczenia jak największej ilości miejsc. W przypadku ogródków takie rozwiązanie może być fatalne w skutkach. Jeśli mamy dostatecznie dużo przestrzeni, stwórzmy w ogródku kilka stref. Warto aby pojawiły się pojedyncze stoliki dla par, większe stoły dla rodzin czy nawet duże, wygodne loże. W niektórych lokalach sprawdzają się leżaki, w innych hamaki rozwieszone pomiędzy drzewami. Wszystko zależy od konkretnego miejsca i specyfiki lokalu. W większych ogródkach restauracyjnych dużą wygodą dla rodzin jest miejsce zabaw dla dzieci lub chociażby na...

Aktualności

  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Wszyscy prenumeratorzy dwumiesięcznika w ramach prenumeraty otrzymują login i hasło umożliwiające korzystanie z pełnych zasobów portalu (w tym archiwum).

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika prosto na biurko
  • Dostęp do pełnych zasobów portalu www.e-restauracja.com
  • (w tym archiwum dostępne wyłącznie dla prenumeratorów)
  • Rabat uzależniony od długości trwania prenumeraty
  • Wszystkie dodatkowe raporty tylko dla prenumeratorów
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.e-restauracja.com
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
Bezpłatny biuletyn

Strefa prenumeratora

Nasze serwisy


ProMedia www.pws-promedia.pl     Restauracja www.e-restauracja.com

Rynek Turystyczny www.rynekturystyczny.pl     Polski Jubiler www.polskijubiler.pl    

Nowoczesna Stacja Paliw www.e-stacjapaliw.pl

© ProMedia Polskie Wydawnictwa Specjalistyczne Polityka prywatności