Promowanie kuchmistrza
  
Promowanie kuchmistrza

2015-08-20

Czy promować restauracje przez osobowość kuchmistrza? Na to pytanie można sobie odpowiedzieć, jeżeli mamy na tym stanowisku osobę, która jest w stanie udźwignąć ciężar wystąpień publicznych i ochotę poświęcać wolny czas na działania marketingowe.

pws-2015-08a-27

Na początku odpowiedź wydaje się banalna, bo jeśli zastosować podstawowe zasady promocji, każdy pracownik przedsiębiorstwa jest PR-owcem, każdy wewnątrz i na zewnątrz promuje swoje miejsce pracy. Jeżeli już mówimy o restauracji bądź hotelu, to większy ciężar spoczywa na barkach osób pracujących na froncie, takich jak odźwierny, recepcjonista, barman, kelner, manager. Osoby, które na co dzień nie mają styczności z gościem, także mają zadania PR-owe, ale po pracy. W obu przypadkach należy spodziewać się samych korzyści, pod warunkiem, że pracownik będzie chwalił się miejscem zarobku. Dlatego właściciele i managerowie powinni zadbać o atmosferę i odpowiednie wynagrodzenie. Niezadowolony pracownik będzie nam robił czarny PR, który może wpłynąć na złe notowania przedsiębiorstwa w branży HoReCa, wśród potencjalnych nowych pracowników każdego szczebla i wśród dostawców. Niestety polscy przedsiębiorcy prowadzący hotele czy restauracje nie dbają o to i nie doceniają wartości tych działań. Celowo podkreśliłem, że „polscy przedsiębiorcy” czy osoby zarządzające, bo w sieciach międzynarodowych jest to standardem. Podczas budowy struktury działania naturalnym jest, że musi pojawić się dział public relations, a – z całym szacunkiem – najczęściej PR jest u nas mylony ze sprzedażą na zasadzie „o ile więcej będę miał gości po działaniach PR-owych?”. Dlatego apeluję, abyśmy dbali o ten element, budując nasz gastronomiczny biznes, bo PR w gastronomii składa się z drobnych zaplanowanych na kilka lat do przodu szczegółów, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa.

Restauracja poparta nazwiskiem

Kuchmistrz nie kojarzy się nam już z facetem z nadwagą,...

Polecamy
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail