Wychować praktykanta
 

 
Wychować praktykanta

O tym, jak trudno dziś o kompetentny personel w restauracji, wiedzą wszyscy. Duże miasta wchłaniają dobrych pracowników, których nie ma z kolei aż tak dużo, a na ich miejsce trudno znaleźć kogokolwiek. W Polsce liczne są technika i zawodówki gastronomiczne, logiczne więc, by ratunku szukać właśnie tam. Wśród uczniów, którzy zobowiązani są do odbycia praktyk, a w przyszłości chcą pracować w gastronomii.

rs 2015 11f 24Jednak – i to również wiadomo w branży – rzeczywistość okazuje się nieco inna. Z młodzieżą trudno pracować, nierzadko ich oczekiwania są duże, a chęć do pracy nie idzie z nią w parze. Wielu z nas stoi przed dylematem – przyjąć przyszłych adeptów sztuki gastronomicznej na praktyczną naukę zawodu, czy też nie. 

Przynieś, podaj, pozamiataj

W momencie podpisania umowy z konkretną placówką edukacyjną przyjmujemy na siebie pełną odpowiedzialność za przygotowanie uczniów do zawodu. Niestety, często sami restauratorzy o tym zapominają. Przecież skoro obowiązuje umowa, to niby po co mieć jakieś wygórowane wymagania wobec osób, które oddeleguje do restauracji szkoła? To ona finansuje praktyki, więc najlepiej byłoby, gdyby jak najszybciej minął okres obowiązywania umowy, co rozwiązuje problemy i zdejmuje nam ciężar z barków. Uczeń był, uczeń coś tam zrobił, bo przecież musiał się czegoś nauczyć, opinia wydana – a zatem zadanie wykonane. Wystarczy jednak spojrzeć na sytuację z innej perspektywy, by zobaczyć jakie korzyści we wcale nie tak dalekiej przyszłości może przynieść prawidłowe i umiejętne wprowadzenie praktykanta w świat zawodu. Uczeń w restauracji wcale nie musi pełnić wyłącznie funkcji „jednostki osobowej wykonującej najbrudniejsze czynności” w lokalu. Sporo praktykantów skarży się, że ich okres praktycznej nauki zawodu wiązał się nierozłącznie z zasadą 3P – przynieś, podaj, pozamiataj. Wielu z nich ma żal, że tak naprawdę oprócz obierania warzyw czy polerowania sztućców nie mogli robić kompletnie nic innego. Winą za taki stan rzeczy można obciążyć obie strony. Może to wynikać z braku ambicji ucznia, ale także ze złego prowadzenia owego praktykanta przez...Radosław Fischbach

Restauracja 6/2015, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail