Zaparz, zmieszaj, zaserwuj
 


Zaparz, zmieszaj, zaserwuj

Kawa z koniaczkiem (w osobnych naczyniach), kawa po irlandzku, wreszcie espresso martini – te podstawowe zestawienia małej czarnej z mocnym alkoholem na długo były jedynymi dostępnymi dla gości barów. Jednak dziś się to zmienia. Jest coraz więcej sposobów parzenia kawy i coraz więcej kombinacji, w jakich można ją spotkać w wersji „z prądem”.

rs 2015 11f 32

Polacy przekonali się do picia kawy poza domem – jej sprzedaż wciąż rośnie, a najbardziej rośnie właśnie w lokalach, do których coraz częściej wychodzimy i coraz więcej w nich próbujemy. Na przykład tzw. alternatywnych sposobów parzenia kawy, czyli kaw, które nie były przygotowane w tradycyjnym ekspresie. Dripy, chemexy, syfony do kawy i inne urządzenia dają wiele różnych wariantów gotowego naparu i pokazują, jak złożonym napojem jest kawa. 

Koktajlowe zamieszanie

Przez ostatnie miesiące w Polsce powstało sporo koktajlbarów, i to takich z prawdziwego zdarzenia. Lokali serwujących klasyczne koktajle, swoją historią sięgające nawet XIX wieku oraz autorskie kompozycje barmanów, których ambicje wykraczają poza mieszanie wódki z sokiem pomarańczowym i łączenie whisky z energetykiem. Wydawać by się mogło, że w Polsce nie znajdzie się zbyt wiele osób chcących wydać 20-30 złotych na koktajl albo w ogóle wiedzących, że coś takiego jak koktajl istnieje. A jednak! Powstałe lokale nieźle sobie radzą, w weekendowe wieczory zapełniając się po brzegi zadowolonymi gośćmi z koktajlówkami w dłoniach. I to wszystko pomimo, że część z tych lokali ma bardzo ograniczony profil i ma w ofercie tylko napoje z większym „woltażem”. Nie decydują się one na serwowanie np. piwa ani na prowadzenie kuchni, a jedynie na tworzenie kompozycji alkoholowych. A więc mamy w Polsce kulturę koktajlową! Mamy barmanów, którzy umiejętnościami już dawno dogonili Europę i resztę świata, co zobaczyć można chociażby...Marcin Makiato Wójciak

Restauracja 6/2015, ABV - DODATEK O ALKOHOLACH
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail