Skuteczne komunikowanie z zespołem restauracji
 

 
Skuteczne komunikowanie z zespołem restauracji

W delegowaniu zadań pracownikom nie chodzi o to, by zrzucić na pracowników swoje obowiązki. Chodzi o to, by każdy mógł skupić się na odpowiednim wycinku pracy, a manager – na poprawnym zarządzaniu restauracją. Oprócz powierzania pracownikom obowiązków ważne jest też więc motywowanie ich do działania.

rs 2016 02ax 01

Nadrzędnym celem komunikowania managera z zespołem jest motywowanie do wykonania poszczególnych zadań w taki sposób, aby ich jakość była jak najwyższa. Jeżeli chcemy, aby zespół pracował sprawnie i zgodnie z naszymi oczekiwaniami, musimy po prostu w klarowny sposób przekazywać nasze wytyczne, językiem zrozumiałym dla kelnerów, barmanów, kucharzy czy osób sprzątających. 

Motywowanie poprzez komunikowanie

Motywowanie to nic innego jak proces wywołujący określone zachowania pracowników w celu osiągnięcia zdefiniowanych zamierzeń. Aby osiągnąć te zamierzenia pracownik musi mieć wewnętrzną gotowość, intencję pobudzającą do wykonania określonych zadań. Skuteczne motywowanie odbywa się na obszarze szeroko pojętego porozumienia, efektywnej zachęty do wykonania zadania, wywołania efektu zaangażowania, pozyskania reakcji zwrotnej pracownika, a także delegowania obowiązków. Zmotywować to znaczy sprawić, by pracownik wykonał określoną czynność ze względu na to, że sam tego chce, czuje potrzebę jej realizacji, a także rozumie sens swojej pracy. Przykładowo, naszym oczekiwaniem jest przygotowanie restauracji na romantyczną kolację walentynkową. Kelnerzy odpowiedzialni za ustawienie sali powinni otrzymać informację, w jaki sposób mają to zrobić, czyli przede wszystkim ile mamy rezerwacji, jaka liczba stolików powinna pozostać w rezerwie, w jaki sposób powinny zostać nakryte, które obrusy wykorzystamy, jaka zastawa będzie użyta i w jaki sposób stoły mają być przyozdobione. Szef kuchni natomiast, w oparciu o listę dostępnych produktów, ale także w kontekście skalkulowanego kosztu kolacji, powinien zaproponować menu skomponowane na ten wieczór. Czynnikami ułatwiającymi proces motywacji pracowników restauracji są te należące do grupy czynników wewnętrznych. Musimy mieć na uwadze, że każdy pracownik może im przypisać różne znaczenie, a z pewnością zajmują one różne miejsca w indywidualnej hierarchii: • uznanie za dobrze wykonaną pracę, • interesujące wyzwania, •...Agnieszka Kopecka

Restauracja 1/2016, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail