Na talerzu Polaka właściwie bez zmian
 


Na talerzu Polaka właściwie bez zmian

Choć tegoroczny Restaurant Week odbywa się w dziewięciu miastach pod hasłem „Kwitnąca scena restauracyjna”, co odzwierciedla przemiany polskiej gastronomii w ciągu ostatnich lat, można powiedzieć, że w dostawie bez zmian. Albo, już nie parafrazując Remarque’a, a cytując Wyspiańskiego: „Chińczyki trzymają się mocno”. Podobnie jak pizzerie, burgerownie i restauracje z kuchnią domową.

rs 2016 04c 01

rs 2016 04c 02

Do takich wniosków doszedł w raporcie Talerz Polaka 2015 serwis PizzaPortal, który w ostatnich latach wyrosła na jednego z wiodących graczy na rynku gastronomicznym w Polsce. Nie jako operator restauracji, bo tym PizzaPortal się nie zajmuje, ale jako pośrednik w dostawach. Na początku za pomocą serwisu można było zamówić pizzę z dowolnego lokalu, w którego zasięgu znajdował się użytkownik. Dziś dzięki własnej flocie samochodów PizzaPortal sam dowozi jedzenie nawet z restauracji, które nie dają takiej możliwości. Na przykład z McDonalda. 

Włosko, wietnamsko i domowo

PizzaPortal zagląda na talerz Polaka na zasadzie tzw. big data: przetwarza każdego dnia dużą liczbę zamówień. Są to dane, które można zestawiać ze sobą na różne sposoby, by pozwolić wyłonić się trendom. Oczywiście próżno szukać tu informacji o scenie fine dining, a nawet nowe, modne bistra będą zapewne niedoreprezentowane, ale jednak pamiętać należy, że to właśnie takie szybkie i sformatowane dania stanowią nie tylko pień gastronomii w Polsce, lecz także świadczą o realnych preferencjach większości Polaków. Jakie to preferencje? Po pierwsze: zamawiamy jedzenie w porze lunchu i, w większym nawet stopniu, kolacji. Niemal trzy czwarte zamówień wykonywane jest po godzinie 14, dwie piąte – wręcz po siedemnastej. Jednak coraz częściej – i tu mówimy o trendzie właśnie – zamawiane są śniadania i desery. Lunch w pracy czy sobotnie lenistwo...Filip Brunelewski

Restauracja 2/2016, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail