Umami w czym to się je
 

 
Umami w czym to się je

Aleksandder Baron w Solcu 44 zachwyca się kiszonkami. Jego kolega Paweł Suwała z Butchery and Wine, wymieniwszy swoje ulubione składniki w kuchni, podsumowuje swój wybór: to dlatego, że są nośnikiem tak zwanego piątego smaku. A Polska jak długa i szeroka je dziś rameny, czyli umami z umami, połączone z umami i przyprawione umami. Czym jest ten piąty składnik – pisze dietetyk.

rs 2016 04c 08

 

Nasze zmysły są wyczulone na podstawowe smaki, słony, słodki, gorzki i kwaśny, które od dawien dawna znamy. W ostatnim okresie naukowcy dołączyli piąty smak – umami (umame), określany też jako rosołowy lub mięsny. 

Nieuchwytny i nieopisywalny

Receptory w naszych językach są wyczulone na ten smak. Jeden z pięciu rodzajów receptorów smakowych występujących u człowieka odpowiada za wykrywanie białka. Tą bezpośrednio wykrywaną substancją jest jeden z aminokwasów – kwas glutaminowy (aminokwas częściowo niezbędny), który występuje dość obficie w produktach zawierających białko (wołowina, sery sfermentowane, parmezan, pełne mleko, ryby, groch, soczewica, kostki rosołowe, łosoś wędzony, migdały, orzechy, wodorosty itp.). Kwas glutaminowy dostarczony z żywnością to źródło energii naszych jelit. Umami nie jest łatwy do uchwycenia i opisania....Maria Szustakowska–Chojnacka

Restauracja 2/2016, NARZĘDZIA
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail