Wykorzystując technologię badania fal mózgowych, zbadano reakcję gości restauracji na kolory
 
Wykorzystując technologię badania fal mózgowych, zbadano reakcję gości restauracji na kolory

Kolory wpływają na nastrój i zachowanie ludzi. Wśród wielu kryteriów oceny restauracji, kluczowym okazuje się kolor. Aby dostarczyć inspiracji i bodźców skłaniających do refleksji nad rolą koloru, SCA i jej globalna higieniczna marka Tork wykorzystała technologię fal mózgu w badaniu reakcji ludzi na różne kolory. Wyniki wyłoniły konkretne i powtarzające się wzorce emocji i nastrojów wywoływane poszczególnymi barwami.


"Kolory czynią życie bogatszym, a restauracje nie są tu wyjątkiem. Jeśli kupujemy nowy samochód to prawdopodobnie spędzimy sporo czasu na wyborze koloru. Czy nie podobnie jest z wyborem zastawy stołowej?,mówi Catherine d’Hubert, European Assortment Manager for Table Top, SCA, Tork.

 

W celu zbadania, w jaki sposób kolory kształtują doświadczenia gości restauracyjnych, Tork przeprowadził eksperyment. 16 gościom wyposażonym w zestawy słuchawkowe rejestrujące pracę fal mózgowych przedstawiono 8 wnętrz restauracji utrzymanych w 8 różnych kolorystykach. Wyposażenie każdej aranżacji było zaprojektowane w jednolitym kolorze - od ścian i podłóg do mebli i zastawy stołowej.

 

Do zbadania oceny każdego ze specjalnie zaprojektowanych pomieszczeń, goście zostali zaproszeni do degustacji napoju i ciastka w kolorze takim samym jak wystrój danego wnętrza. Dla każdego ustawienia zmierzono aktywność mózgu i tętno, aby sprawdzić reakcje uczestników eksperymentu.


" W 1810 roku Goethe stworzył pierwszą teorię kolorów. Nie jest wyzwaniem zakwestionowanie istniejącej teorii, lecz wyodrębnienie dodatkowych znaczeń i zależności kolorów, szczególnie w kontekście środowiska restauracyjnego, mówi Katarzyna d' Hubert, Catherine d’Hubert, European Assortment Manager for Table Top, SCA, Tork.


Analiza wyraźnie wykazała istnienie konkretnych i powtarzających się wzorców nastrojów oraz emocji wywoływanych poszczególnymi barwami. Kolory były postrzegane w kontekście różnorodnych rodzajów dań, a także okazji wizyty w restauracji, od romantycznej kolacji do formalnego spotkania biznesowego. Wyniki wskazują, że np. kolor czerwony silnie pobudza emocje i kreatywność, a kolor niebieski działa uspokajająco. Wnioski i dane zebrane podczas badania posłużyły do stworzenia profilu każdego koloru. Celem jest dostarczenie inspiracji i materiału do rozwoju dla branży hotelarskie.

 

 Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail