Tu się je rybę wnętrza seafood station
 
Tu się je rybę wnętrza seafood station

Zgodnie z zasadą lokalności, która wyrażać się ma zarówno w menu restauracji, jak i w jej wystroju, mamy prawdziwy wysyp nadmorskich kuchni z rybami i owocami morza. Restauracje muszą więc jakoś różnić się od siebie. Jednym z projektantów, który stanął przed związanym z tym wyzwaniem, jest dr Jan Sikora. Jak sobie poradził?

rs 2016 06b 24rs 2016 06b 23rs 2016 06b 22rs 2016 06b 21

Owoce morza i ryby to jednocześnie prostota i wyrafinowanie. Nie oszukujmy się, aby pierwszy raz spróbować czegoś takiego jak krewetka czy ostryga, człowiek musiał być naprawdę głodny, dopiero po jakimś czasie produkty te zyskały status przysmaków. Ta dwoistość jest w nich zawarta i odczuwalna do dzisiaj. Podobnie może ona wyrażać się w architekturze: jako zderzenie tego, co proste, z tym, co wyszukane. 

Perełki designu

Całe wnętrze jest niezwykle surowe, więc na jego tle wyraźnie rzucają się w oczy właśnie te wysmakowane detale. Na przykład żyrandole zawieszone w lokalu to model Mimosa londyńskiego Atelier Areti (spokojnie, każda żarówka to dwuwatowy LED) z proszkowo malowanego aluminium i szkła, o regulowanej długości. Żyrandole takie dają niezwykle miękkie, rozproszone światło, które buduje żywą, a jednak intymną atmosferę. Nie chodzi więc tylko o to, że same przypominają morskie fale czy bąbelki. Charakterystyczny jest też zegar Barcelona hiszpańskiej firmy Nomon, która specjalizuje się właśnie w takich, lekkich i innowacyjnych wizualnie projektach zegarów do wnętrz. Choć jego styl w pierwszej chwili opisalibyśmy jako industrialny, nie kojarzy się z ciężkim przemysłem i surowym, loftowym stylem, ale z częściami okrętowymi. Również za designerskie uznać należy elementy typograficzne oraz... ryby, które balansują na granicy kiczu, ale w tym kontekście działają dobrze. 

Wygoda to też design

Jednak warto pamiętać, że pojemne słowo design, które oznacza dzić wszystko i nic, powinno znaczyć tyle, co projektowanie. A dobry projekt ma być nie tylko ładny, lecz także – a nawet przede wszystkim – użyteczny. Nie warto więc gonić za nadmiernie designerskimi krzesłami, jeśli ma się okazać, że będą one dla naszych gości zwyczajnie niewygodne. Te, które meblują Seafood Station, są przede...


Restauracja 3/2016, STYL & DESIGN
Strefa prenumeratora


  Udostępniono 30% tekstu, dostęp do pełnej treści artykułu tylko dla prenumeratorów.

Czytaj dalej kupując prenumeratę „Restauracji” w wersji papierowej, lub cyfrowej.

Prenumerata RESTAURACJI to:
  • Pewność, że otrzymasz wszystkie wydania dwumiesięcznika
  • Dostęp do archiwum wydań „Restauracji” w wersji online
  • Specjalistyczne raporty w ramach prenumeraty
Prenumeratę możesz zamówić:
  • Telefonicznie w naszym Biurze Obsługi Klienta pod nr 22 333 88 20
  • Korzystając z formularza zamówienia prenumeraty zamieszczonego na stronie www.sklep.pws-promedia.pl
Jeśli jesteś prenumeratorem a nie znasz swoich danych dostępu do artykułów Restauracji napisz skontaktuj się z nami, bok@pws-promedia.pl
W najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RESTAURACJI:

Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło

E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail